tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.11.2016

Şekerpancarının avans alım fiyatı açıklandı

Şekerpancarının avans alım fiyatı açıklandı

Şekerpancarında bu yılın avans alım fiyatı açıklandı. Ton başına 210 TL olarak belirlenen fiyat geçtiğimiz yıla oranla yüzde 15 oranında artmış oldu.

Şekerpancarında alım kampanyası devam ederken üreticilerin merakla beklediği avans alım fiyatları da açıklandı. Buna göre, geçtiğimiz yıl ton başına 190 TL olarak belirlenen %16 polarlı pancar bu sezon 210 TL’den işlem görecek.

Şekerpancarında alım fiyatı geçtiğimiz sezon yüzde 20 oranında artmıştı. Fiyatlarda son olarak 2006 yılında yüzde 7 düzeyinde bir düşüş yaşanmıştı. 1997’de bir önceki yılın 3 katına çıkan pancar fiyatları piyasada yakın tarihte görülen en yüksek zam olmuştu.

Üretimde yüzde 19,5 artış bekleniyor

Şekerpancarında bu yıl üretimin yüzde 19,5 atarak 19 milyon tonu geçeceği tahmin ediliyor. Türkiye Şeker Fabrikaları’nın sürdürdüğü alım kampanyası kapsamında üreticilere bugüne kadar 665 milyon TL avans ödemesi yapıldı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.