tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.11.2016

Şekerpancarının avans alım fiyatı açıklandı

Şekerpancarının avans alım fiyatı açıklandı

Şekerpancarında bu yılın avans alım fiyatı açıklandı. Ton başına 210 TL olarak belirlenen fiyat geçtiğimiz yıla oranla yüzde 15 oranında artmış oldu.

Şekerpancarında alım kampanyası devam ederken üreticilerin merakla beklediği avans alım fiyatları da açıklandı. Buna göre, geçtiğimiz yıl ton başına 190 TL olarak belirlenen %16 polarlı pancar bu sezon 210 TL’den işlem görecek.

Şekerpancarında alım fiyatı geçtiğimiz sezon yüzde 20 oranında artmıştı. Fiyatlarda son olarak 2006 yılında yüzde 7 düzeyinde bir düşüş yaşanmıştı. 1997’de bir önceki yılın 3 katına çıkan pancar fiyatları piyasada yakın tarihte görülen en yüksek zam olmuştu.

Üretimde yüzde 19,5 artış bekleniyor

Şekerpancarında bu yıl üretimin yüzde 19,5 atarak 19 milyon tonu geçeceği tahmin ediliyor. Türkiye Şeker Fabrikaları’nın sürdürdüğü alım kampanyası kapsamında üreticilere bugüne kadar 665 milyon TL avans ödemesi yapıldı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.