tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.10.2016

Altıncı yılda tarımın öyküsünü anlatmak

Altıncı yılda tarımın öyküsünü anlatmak

tarlasera 6 yıldır tarımın kadim öyküsünü anlatıyor. 2016 yılı bu öykünün seyrine etki edecek önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl oluyor.

Eylül özel bir ay. Çoğumuz onu yazın bitişini ilan eden hüzünlü bir ay olarak tariflese de (ki son yıllarda alıştığımız gibi yine yaz havalarının Ekim’in ilk günlerinde bile uzatmaları oynadığı bir yıl yaşıyoruz!) Eylülün içinde “yeni bir başlangıç” duygusu olduğu kesin. Enerji depolamak, yeni planlar yapmak, ertelenen planları devreye sokmak için Eylül belki de en uygun zaman. Yaşamını tarımın döngüsüne göre şekillendiren pek çok insan için de hasat ya da ekim heyecanı içinde geçen bu ayın özel bir yeri var.

tarlasera’yı yaratan ekip için ise Eylül’ün apayrı bir “başlangıç” anlamı mevcut. 15 Eylül 2010’da, yeni bir değer yaratmanın heyecanıyla, ince elenip sık dokunan uzun ve titiz bir sürecin sonunda tarlasera’yı ilk defa okuyucularımızın beğenisine sunduğumuz ay Eylül.

Geçmişten geleceğe uzanan bir öykü

Geride bıraktığımız Eylül ayında altıncı yaşını kutlayan tarlasera 6 yıl önceki heyecanından hiçbir şey kaybetmeden, dahası okuyucuları ve tarımın paydaşları ile kurduğu güçlü bağın verdiği keyif ve gücü de yanına alarak yoluna devam ediyor. Ve sıkça söylediğimiz gibi; yolda olmak güzel!

altinci-yilda-tarimin-oykusunu-anlatmak2.jpg

İlk olarak 5. yaşımıza özel olarak düzenlediğimiz ve yoğun ilgi çeken tarlasera Fotoğraf Yarışması gelenekselleşme yolunda. Bu yıl okurlarımızdan gelecek fotoğraflar için son tarih 23 Ekim. Yine tarlasera okurlarının oylarıyla belirlenecek en güzel fotoğrafların sahipleri 1 yıllık tarlasera aboneliği ve tarla.io SMS üyeliği kazanacak. Yarışmanın ayrıntılarını buradan inceleyebilir ve fotoğraflarınızı yarisma@tarlasera.com adresine ya da tarlasera Facebook hesabına özel mesaj ile iletebilirsiniz.

Dediğimiz gibi; tarlasera 6 yıldır tarımın bitmeyen öyküsünü anlatıyor. Anlatırken keşfetmeye, keşfettikçe de gelişmeye iten bir iş bu. Bazen eski bir fotoğraf ya da binlerce yıllık bir tohum bu kadim öyküye yeni bir pasaj ekliyor. Bazen de şaşkınlık yaratacak bir buluş yarının tarımına yepyeni bir boyut katıyor. Her durumda; geçmişten geleceğe uzanan bu öykü genişliyor, genişliyor.

Değişim rüzgarlarının izini sürerken

Tarımın bu öyküsünde 2016 yılının apayrı bir yeri olacağını söylemek abartı sayılmaz. Bilindiği gibi, yalnızca 1 yıl gibi kısa bir süre içinde dünya tarımına yön veren ve değer yaratan büyük şirketler arasında dev anlaşmalar gerçekleşti. tarlasera.com bu gelişmeleri yıl boyunca yakından takip etti ve takipçileriyle paylaştı.

altinci-yilda-tarimin-oykusunu-anlatmak3.jpg

Küresel tarımdaki bu değişim rüzgarlarının iki yönü var. Tüm bu süreç, yıllardır dillendirilen “tarımın artan stratejik önemi”ne dair en büyük kanıt niteliğinde. Yani geleceğin bugünü nasıl da şekillendirdiğinin somut bir örneği. Ancak tersi de geçerli: 2016’da yaşananların tarımın yakın geleceğine biçim vereceği de muhakkak.

tarlasera.com'dan yazı dizisi

 “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” demek elbette kolay. “Ne olacak?” ise cevaplanmayı bekleyen soru. Hem de acilen! Sektörü bekleyen dönüşümlere bakarak doğru konum almak Türkiye tarımının tüm aktörleri için yadsınamaz bir görev.

tarlasera.com tarımdaki bu sarsıcı dönüşümü bu hafta kapsamlı bir şekilde inceleyecek. Yavuz Batur ve Müfit Engiz gibi Türkiye tarımının en değerli isimlerinin yorumlarıyla zenginleşen ve yarından itibaren tarlasera.com sayfalarından takip edeceğiniz “Küresel tarımda değişim rüzgarları” başlıklı Yazı Dizimizin bu açıdan zihin açıcı olacağını düşünüyoruz.

6 yılı birlikte geride bıraktığımız değerli okuyucularımız ve tüm yol arkadaşlarımızla nice yeni Eylülleri; ama daha da öncesinde, Ocak ayında yenilenen tarlasera.com’un ilk yaş gününü birlikte kutlamak dileğiyle!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.