tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.8.2016

İzmir’de üreticilerden taş ocağına tepki

İzmir’de üreticilerden taş ocağına tepki

İzmir’in Menderes ilçesinde üreticiler tarım arazilerine zarar veren taş ocağının yeniden faaliyete geçmesini protesto etti.

İzmir-Menderes’te bulunan Çileme mahallesinde tarım arazilerini kirlettiği gerekçesiyle 4 yıl önce kapatılan taş ocağı yeniden faaliyete geçti. Sera alanları ve meyve bahçelerinin yoğun olduğu bölgede üreticiler mahkeme kararına uyulması için çağrı yaptı.

Alınan ruhsat hatalı

Taş ocağının kurulu olduğu Şipeler tepesine traktörleriyle giderek burada açıklama yapan üreticiler ve mahalle sakinleri, taş ocağı şirketinin aldığı açma ruhsatının hatalı olduğunu ve ocağın yeniden kapatılması için hukuki yollara başvuracaklarını belirtti.

Su kaynaklarına da zarar verecek

Ocakta mıcır elde etme çalışmaları sırasında ortaya çıkan tozun tarım arazilerini kirlettiğini vurgulayan üreticiler, toz kirliliğinin insan sağlığını da tehdit ettiğini söylüyor. “Ocağın yarattığı kirlilik ürünlerimizin büyümesini engelleyecek” diyen Çileme mahallesi muhtarı Ömer Çantalıoğlu, “Ayrıca yapılan dinamit patlamaları yer altı su kaynaklarına büyük zarar verecek” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.