tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.7.2016

Sebze-meyvede fiyat tartışması yeniden TBMM’de

Sebze-meyvede fiyat tartışması yeniden TBMM’de

Sebze-meyve ürünlerinde tüketiciye yansıyan fiyat farkının giderilmesine yönelik düzenlemeler Meclis’e sunulmaya hazırlanıyor.

Hal Yasası’na ilişkin yeni düzenlemeler TBMM’ye gelmeye hazırlanıyor. Düzenlemelerin odak noktasında sebze-meyve fiyatlarının takibi ve aracıların denetlenmesi konusu bulunuyor.

Sebze ve meyve fiyatlarının şeffaflaşması amacıyla yapılacak düzenlemelerin Meclis’in tatile girmesinden önce yasalaşabileceğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi, “Toptancı, komisyoncu, perakendeci ürünü ne kadara aldı ve ne kadara sattı ise bunun görünmesini istiyoruz. Böylelikle aradaki fahiş kâr farklarını görebilecek, denetimlerle ve tüketici baskısıyla müdahale edebileceğiz” diye konuştu.

Yasa ile birlikte perakende sektöründe tekel oluşumlarına karşı ise Rekabet Kurumu devreye girecek. Ayrıca hallerde soğuk hava depolarının bulunması için de çalışmalar başlatılacak.

Fiyat tartışması sonlanmadı

2012 yılının ilk gününden itibaren yürürlüğe giren Yeni Hal Yasası, sebze-meyve ticaretinin kayıt altına alınması ve gıda güvenliği yönünden denetlenebilmesini öngörüyordu. Aradan geçen 4,5 yıllık süreçte ise sebze-meyvelerin üretici fiyatları ile tüketiciye yansıyan fiyatlar arasındaki uçurum oldu.

Sizce Hal Yasası’nda yapılması beklenen düzenlemeler sebze-meyve fiyatlarını düzenlemede başarılı olacak mı? Bu düzenlemeler tarım sektörü için olumlu bir gelişmeyi mi ifade ediyor, yoksa yeni mağduriyetler yaratır mı? tarlasera’nın anketine katılarak görüşlerinizi bildirebilirsiniz.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.