tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.6.2016

Korunga bitkisi bu araziyi baştan yarattı!

Korunga bitkisi bu araziyi baştan yarattı!

Kırşehir’in Bağbaşı mahallesinde şehir çöplüğünden buğday arazisine dönüştürülen alanda kuraklığa rağmen yüksek verim alınıyor.

Kırşehir-Bağbaşı bölgesinde çöp toplama alanı olarak kullanılan 80 dekarlık alan tarım arazisine dönüştürülerek üretime kazandırıldı. 2013 yılından itibaren önce korunga bitkisi, ardından buğday ekimi yapılan arazide kuru tarım yöntemiyle yüksek verim alınıyor.

Şehir çöplüğünden buğday arazisine

Bundan 3 yıl önce Ahi Evran Ünversitesi Ziraat Fakültesi’ne tahsis edilen arazi temizlendikten sonra bir süreliğine nadasa bırakıldı. Bunu takiben 2 yıl boyunca yem bitkisi olarak kullanılan korunga ekimiyle üretime başlandı. Geçtiğimiz sonbahar aylarında ilk kez ekilen ekmeklik buğday çeşidinin ilk hasadı olumlu sonuçlar veriyor.

korunga-bitkisi-bu-araziyi-bastan-yaratti2.jpg

Korunga toprağı iyileştiriyor

Fakültenin Tarla Bitkileri Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Ramazan Ayrancı, alınan verimin temelinde ıslah çalışmaları ve doğru tarım tekniklerinin uygulanmasının yattığını söylüyor. Korunga bitkisinin toprağı iyileştirici özelliklerinden yararlandıklarını söyleyen Ayrancı, “Korunga toprağa organik madde kazandırarak, münavebede ardından gelen bitkiler için ıslah edilmiş iyi bir toprak bırakıyor” diyor.

Kuraklığa rağmen ürün kaybı yok

Sezon başında ekilen ekmeklik buğdayın gösterdiği verim de korunganın araziye olan faydasını kanıtlıyor. Bu yılki kuraklığa ve Nisan ayının son haftasında yaşanan soğuk havaya karşın buğdayın iyi bir gelişim gösterdiğini söyleyen Ayrancı, “Bölgede buğday ve arpa ekili arazilerde yüzde 20-30 arasında ürün kaybı oldu. Ama kuru tarım teknikleri ve etkili bir nadas uygulamasıyla burada herhangi bir kayıpla karşılaşmadık” şeklinde konuşuyor.

Kuru tarıma uygun çeşitler deneniyor

Geçmişin şehir çöplüğü, bugünün ise verimli tarım arazisine tanık olan Kırşehir’in yanı sıra, benzer iklim yapısına sahip diğer bölgelere uyum sağlayabilecek 24 farklı buğday çeşidinin adaptasyon denemeleri de Üniversitenin Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yürütülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.