tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.5.2016

Tahminler açıklandı, 2016 şeker pancarının yılı olacak

Tahminler açıklandı, 2016 şeker pancarının yılı olacak

Yılın ilk resmi bitkisel üretim tahminlerine göre 2016’da tahıl üretimi düşerken meyve ve sebze ürünlerinde artış yaşanacak. En büyük sıçrama ise yüzde 30 artış ile şeker pancarında.

İhracat krizi ve kuraklığın etkileriyle geçen 2016 yılının ilk yarısının ardından ilk üretim tahminleri açıklandı. Toplam üretim miktarlarında artış olacağı tahmin edilirken tahıl üretimde beklenen düşüş ise göze çarpıyor.

Meyvelerde tablo doluya rağmen olumlu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yılın ilk bitkisel üretim tahminlerine göre yıl sonunda meyve ürünlerinin rekoltesinde yüzde 6,4’lük bir artış bekleniyor. Bahar ayları boyunca üreticilerin yakasını bırakmayan dolu ve don afetlerine karşın beklenen bu artış umut verici.

Sebze ürünlerinde mütevazi yükseliş

Toplam sebze rekoltesinde beklenen artış ise yüzde 1,7 gibi daha mütevazi düzeyde. Tahıllarda ise aynı olumlu tablo geçerli değil. Yüzde 8,8 azalma beklenen tahıl ürünlerinde toplam rekolte tahmini 53,2 milyon ton.

Buğdayda rekolte yüzde 8,8 azalıyor

Tahıl ürünleri arasında en büyük düşüş yüzde 10 ile yulafta yaşanacak. Onu yüzde 9,3 ile arpa, yüzde 9,1 ile de çavdar takip ediyor. Türkiye’nin başlıca tahıl ürünü buğdayda ise 2016 yılı yüzde 8,8’lik bir düşüşe sahne olacak.

Şeker pancarının yıldızı parlayacak

2016 yılı tahminlerinde en büyük sıçramayı ise şeker pancarı yapacak. 20,7 milyon ton rekolte beklenen şeker pancarındaki bu yükseliş geçtiğimiz yıla oranla yüzde 29,5’lik bir artış anlamına geliyor.

Tütün kötü gidişe dur diyemiyor

Bir diğer kök bitkisi patateste ise bu yıl 1,3’lik bir düşüş ile toplam 4,7 milyon ton rekolte elde edileceği tahmin ediliyor. Son yıllarda önlenemez bir düşüşe geçen tütün ise kötü gidişe bu yıl da dur diyemeyecek. Tütün üretiminin 2016’da yüzde 6,7 azalması bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.