tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.5.2016

Soğanda 20 kuruş depremi

Soğanda 20 kuruş depremi

Şanlıurfa’da kuraklık üreticiye pahalıya mal oldu. Buğday ve mısıra alternatif olarak ekilen soğanda fiyatlar 20 kuruşa kadar düştü.

Şanlıurfa-Viranşehir’de kuraklığa karşı buğday ve mısır yerine soğan ekmeyi tercih eden üreticiler düşen fiyatlardan yakınıyor. Kışın 2 TL’ye satılan soğanın 20 kuruşa kadar düşmesi birçok üreticiyi zararına satış yapmaya zorluyor.

Üretici alıcı bulmakta zorlanıyor

Kış boyunca yağış miktarının azlığı ve sıcak geçen bahar ayları Viranşehirli üreticileri soğana yöneltti. Ancak üreticiler kaliteli soğan üretmelerine karşın emeklerinin karşılığını alamadıklarından şikayetçi. Satış rakamlarının maliyetin çok altında olduğu belirtilirken, zararına satış yapmayı göze alan üreticiler ise alıcı bulmakta zorlanıyor.

Masrafların yarısını karşılamıyor

Eyüp Nebi mahallesinde soğan üretimi yapan Ahmet Bıçak, 20 kuruşa satışın masraflarının yarısını karşılamaya dahi yetmediğini belirtiyor. “İşçi, tohum, gübre ve elektrik masraflarının tamamı ortada kaldı” diyen Bıçak, üreticilerin Batı illerinden ürün için artacak talebe umut bağladıklarını dile getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.