tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.3.2016

Rusya'ya ihracatta sıfır noktasına doğru

Rusya

Rusya-Türkiye arasında yaşanan tarımsal ticaret krizinde ipler iyice gerildi. Rusya’dan yapılan açıklamada, ithalat yasaklarının tüm ürünlerine kapsayacak şekilde genişletilebileceği belirtildi.

Rusya-Türkiye tarım ticareti uçak krizi sonrası yaşanan gerginlik yeni bir boyuta ulaştı. Rosselkhoznadzor Tarım Ürünleri Denetim Dairesi Başkanı Sergey Dankvert, Rusya’nın uyguladığı ithalat yasaklarının kapsamına girmeyen ürünlerin de önümüzdeki bir ay içinde yasaklanabileceğini açıkladı.

Tüm ürünleri kapsayabilir

1 Ocak’tan bu yana ithalatı yasaklı olan ürünlerin dışında kalan sebze-meyvelerde “kalite” sorunu yaşandığını dile getiren Rosselkhoznadzor (Rusya Federal Gıda Denetim Dairesi) Başkanı Sergey Dankvert, RIA Novosti ajansına yaptığı açıklamada, “Türkiye’den gelen tüm tarım ürünlerinin Rusya’ya girişini yasaklamayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Kalite bozuluyor” açıklaması

Türkiye’den ithal edilen ürünler arasında kalitesiz ve karantina kapsamına giren ürünler bulunduğunu iddia eden Dankvert, “Bu sorunları Türkiye’den gelen heyetlerle görüşerek çözüyorduk. Ancak ithalatı yasak olmayan ürünlerin kalitesi bozulmaya devam ediyor” yorumunu yapıyor.

Patlıcanlar da karantinaya alındı

Rusya, Ekim ayında yaşanan uçak krizinin ardından yeni yıl ile birlikte Türkiye’den 20’den fazla tarım ürününün ithalatını kesmişti. Domates, hıyar, turunçgil, soğan gibi ürünlerin yer aldığı bu listeye geçtiğimiz günlerde biber ve nar da eklenmişti. Rusya’da son olarak Türkiye’den gelen 28 ton patlıcanın da sağlık koşullarına uymadığı gerekçesiyle karantinaya alındığı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın alacağı yeni sözleşmeli personel için açılan kadro sayısı ve başvuru tarihleri güncellendi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?