tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.2.2016

Cerattepe'de mahkeme kararı beklenecek

Cerattepe

Cerattepe’de bakır madenine karşı tepkiler sonuç verdi. Başbakan ile yapılan görüşmeden hukuki süreç tamamlanana kadar çalışmaların durdurulması kararı çıktı.

Artvin-Cerattepe’de maden tesisi girişimine karşı Türkiye geneline yayılan tepkiler sonuç verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen heyet, hukuki süreç tamamlanana kadar maden şirketinin çalışmalarını durduracağı sözünü aldı.

Mahkeme kararı beklenecek

Yeşil Artvin Derneği ve farklı sivil toplum kuruluşları ile birlikte Cerattepe sakinlerinden oluşan heyet dün Çankaya köşkünde Davutoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile görüştü. Toplantıdan, dünyanın 100 doğal ormanından birine ev sahipliği yapan Cerattepe’de doğal yaşamı tehdit eden bakır madeni ile ilgili mahkeme kararı sonuçlanana kadar girişimin durdurulması kararı çıktı.

İş makineleri çekilecek mi?

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan gelişmenin olumlu yönde olduğunu dile getirirken, “Bu talimat sonrası polis ve jandarma güçleri ile maden şirketinin iş makinelerinin geri çekilmesini talep ettik. Bu taleplerimizi aldılar ancak henüz net bir cevap alamadık. Umarız bu talebimiz de yerine gelir” açıklaması yaptı.

“Madencilik yapılamaz” kararı çıkmıştı

Cerattepe’de yaklaşık 20 yıldır pek çok kez girişiminde bulunulan madencilik faaliyetlerine dair son olarak 2014 yılında Rize İdare Mahkemesi tarafından “madencilik yapılamaz” kararı verilmişti. Kararda “Maden faaliyetinin hayata geçirilmesinin Artvin ilini yöre sakinleri açısından yaşam alanı olmaktan çıkaracağı, bu bölgede maden arama projesi ile bu projenin etkisi altında bulunan yaşam alanları ve koruma altındaki alanların bir arada olamayacağı kanaatine varılmıştır” ifadesi yer almıştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.