tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.11.2014 08:43:32

Seralardaki gecikme domatesin fiyatını artırdı

Domatesin Ekim ayında yaşadığı fiyat artışının, olumsuz hava koşulları nedeniyle sera üretiminin gecikmesinden kaynaklandığı açıklandı. Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Cüneyt Doğan yaptığı açıklamada, tarla ürününün bittiği Ekim ayında, olumsuz hava koşulları nedeniyle sera üretiminin gecikmesinin piyasaya ürün arzını olumsuz etkilediğini söyledi. Yaz aylarında domatesin kilosunun 50 kuruşa kadar düştüğünü hatırlatan Doğan, ekim ayında fiyatı en fazla artan tarım ürünleri arasında olmasını, mevsim geçişinin neden olduğu üretim boşluğuna bağladı. Doğan, "Ekim ayı tarla üretiminin bittiği ve Antalya bölgesinde sera üretiminin başladığı dönemdir. Havaların erken soğuması tarla üretimini erken bitirirken, sera üretiminin de geç kızarmasına yol açtı. Serada bu dönemde yetişen domatesin ekimi ağustos ayında yapılıyor. Ekim demindeki aşırı sıcaklar gelişimi olumsuz etkiledi, çiçek domatese dönüşmeden döküldü. Hem Ağustos ayındaki olumsuzluk hem de Ekim ayında havaların erken soğuması sera domatesinin olgunlaşmasını yaklaşık 2 hafta geciktirdi" dedi. Sera ürününün gelmeye başladığını anlatan Doğan, fiyatların bir süre sonra normal seviyeye geleceğini dile getirdi. İzmir Pazarcı Esnafı Odası Başkanı Hamdi Erişen ise, domateste yaşanan fiyat artışının arz yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi. İzmir Sebze Meyve Hali'ne gelen ürün miktarında da ciddi düşüş yaşandığını belirten Erişen, "Tarla mahsulü bitti, sera üretimi de yeni çıktı. Çıkan sera üretimi hem iç piyasaya hem de ihracata yetmiyor. Arada boşluk oluştu. Tarla ürününün sonu olduğu için fiyatı yüksek" şeklinde konuştu. Erişen, sera ürününün tam anlamıyla piyasa sürülmesinin Kasım ayı sonunu bulacağını kaydetti. İzmir'deki pazarlarda domatesin kalitesine göre 2-3 TL’den satıldığını belirten Erişen, fiyatların Kasım ayı sonuna kadar yüksek seyrini koruyacağını dile getirdi. Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, domates fiyatlarının ekim ayında bir önceki aya göre artmasının normal olduğunu söyledi. Bu dönemde üretim boşluğunun yaşandığını kaydeden Satıcı, ihracatın fiyat artışı üzerinde olumsuz bir etkisinin bulunmadığını dile getirerek, şunları söyledi: "Ekim ayında tarla üretimi bitiyor. Sera üretimi de tam anlamıyla yetişmiyor. Sera üretimi çıkmaya başladı, bir hafta 10 gün sonra sera üretimi tam anlamıyla çıkacak. Bu da fiyatları normal seyrine çeker" diye konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.