tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.6.2014 07:47:18

Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği kuruldu

Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını gidermek amacıyla, Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği kuruldu. Derneğin Kurucu Başkanı Mehmet Göbek, “Mevsimlik tarım işçiliğinin yıllarca devam eden ve kangren haline dönüşen sorunlarını kamuoyu ile paylaşmak ve duyarlılık oluşturmak amacıyla bu derneği kurduk” açıklamasını yaptı. Göbek, tarımsal üretimin yaygın olduğu ülkelerde kaza, yaralanma, hastalık ve erken ölümler açısından kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve mevsimlik tarım işçilerinin özel risk grubu olarak tanımlandığını söyledi. “Ülkemizde en fazla ölüm tarım sektöründe yaşanmaktadır. Bu insanlarımız göç ettikleri yerlerde barınma, altyapı, yaşam koşulları, temek sağlık hizmetleri, önyargı, ayrımcılık, dışlanma, temiz içme suyu sıkıntısı, kız çocuklarımıza ait sorunlar, eğitim, ulaşım gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır” diyen Göbek, yapılan araştırmalarda mevsimlik tarım işçiliği sorununun bir handikap olduğunun ifade edildiğini söyledi ve ekledi: “Yaptığımız görüşmelerde sivil toplum kuruluşları bu sorunun kaynağının eğitimsizlik olduğunu vurgularken, ekonomik sorunların çözülmesi gerektiği de ifade edilmektedir.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.