tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.5.2014 11:40:52

Mısır üreticisine 5 önemli tavsiye

ABD'nin Ohio Eyalet Üniversitesi’nde toprak bilimci olan Peter Thomison, mısır üretiminde maksimum kazanç sağlayabilmeleri için üreticilere 5 tavsiyede buluyor. Thomison, iklimsel koşullar beklenmedik sonuçlar yaratmadığı sürece bu önerilerin üreticilere fayda getireceğini vurguluyor. İşte Thomison’un mısır üreticilerine tavsiyeleri: Islak toprakları işlemekten ve üretim yapmaktan kaçının! Kısa süreli gecikme ve ertelemeler belki üretimde düşüşe yol açabilir; ama toprağın çamurlanmasının etkileri yıllarca sürebilir. Ekim öncesi besin alternatiflerini göz önünde bulundurun! Mısırda olası hasar riskimi minimuma indirmek ve fide büyümesini teşvik etmek için bitki besinlerinden mutlaka yararlanın. Toprak işleme ve tarla hazırlıklarınızı gözden geçirin! Toprak işlemesiz tarım bazen mısır üretimi için en uygun seçenektir. Geçen yıldan kalan izleri düzeltmek toprak hazırlığı için yeterli. Hibrit tohumlara mevsim atlatmayın! Hibrit tohumların büyüme mevsiminden sonuna kadar yararlanmalarına izin verin. Tohumların geç ekimi verim kaybına yol açabilir. Tohum popülasyonunu ihmal etmeyin! Her alanın verim potansiyeli için en uygun ekim oranlarını bulun. Erken ekimde ideal hasat popülasyonu için önerilen ekim oranı yüzde 10’un üzerindedir.   Kaynak: Succesful Farming  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.