tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.5.2014 11:27:12

Ağ lekesine karşı entegre mücadele

Avustralya’nın yüksek yağış alan bölgelerinde ağ lekesi hastalığı mısırda beklenmedik kayıplara yol açtı. Üreticiler ise hastalık riskini azaltmak için entegre mücadele yöntemlerine yöneldi. Geçen yıldan beri mısır köklerinde ağ ve leke tipi mantar sporları gözlemleyen Avustralya Tarım ve Gıda Bakanlığı’ndan (DAFWA) Kith Jayasena,  kalın kökler ve sıcaklık koşullarının yüksekliği ile geçen seneden kalan hastalıklı bitkiler nedeniyle bu sene hastalığın etkilerinin çok daha ağır olacağını söylüyor. Potasyumlu gübre öneriliyor Uzmanlar, yüksek yağış alan yerlerde ürün kaybı ile ağ tipi leke enfeksiyon seviyesi arasındaki ilişki düzeyini bulmaya çalışıyor. Çalışmalarda ağ lekesi hastalığının tohum kaynaklı olduğu ve virüslü tohumların hastalığı yeni yerlere yaydığı tespit edildi. Hastalığın etkisini ve ürün kayıplarını azaltmak için ise şunlar öneriliyor: Anız yakmak, mantar öldürücü spreyler ve potasyumlu gübreler kullanmak, ve hastalık riski yüksek bölgelerde ekim yapmamak Kaynak: GRDC

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.