tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.5.2014 07:09:30

İncirde ekşilik böceği mücadelesi

Türkiye’nin incir üretiminde önde gelen şehirlerinden olan ve kuru incir ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan Aydın’da, ekşilik böceği ile mücadele başladı. Konuyla İlgili açıklama yapan Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, kaliteli incir için ekşilik böceği mücadelesinin önemli olduğunu söyledi. Köksal, “Dünyada incir denince akla Türkiye, Türkiye’de ise Aydın ili ve sarılop çeşidi gelmektedir. Kuru incir Aydın ekonomisi için oldukça önemli bir ürün olup, ülkemiz dünya kuru incir üretiminde yüzde 55-60’lık payla birinci sırada yer almaktadır. Kurutulan incirlerin tamamına yakın bir kısmının ihraç edilmesi ile yılda yaklaşık 170-180 milyon dolar ve taze incir ihracatından da 35 milyon dolar döviz girdisi sağlanmaktadır. Bununla birlikte iç tüketimdeki miktarı ve yüksek katma değeriyle, kuru incirin ülkemizde getirisi bu rakamdan çok daha fazla olmaktadır” açıklamasında bulundu. Aflatoksin kontaminasyonuna da değinen Köksal, “Aflatoksin kontaminasyonu incirde ağaçta görülmeye başlayan ve tüm hasat, kurutma dönemlerinde devam eden bir hastalık. Büyük ekonomik kayıplara neden olan önemli bir sorun” dedi. Aflatoksin yayılmasında incirde zarara yol açan ekşilik böcekleri ile mücadele etmenin, hem incirin kalitesinin artmasına hem de aflatoksin yayılmasının önlenmesine önemli bir katkı sağlayacağını söyleyen Köksal, “Ekşilik böceklerinde sadece çekici yem tuzakları ile mücadele yapılabilmektedir. Ya mevcut ruhsatlı ilaç kullanılmalı ya da üreticinin hazırladığı tuzaklar kullanılmalıdır. Tuzaklı mücadeleye, ruhsatlı ilacın kullanılması durumunda Haziran’da, üreticinin kendi hazırladığı tuzakla mücadele yapması durumda ise Nisan’da başlanır. Tuzaklar, ileklemenin başladığı zaman kaldırılmalı, son ileklemeden 5 gün sonra tekrar asılmalı ve usulüne uygun olarak mücadeleye hasat sonuna kadar devam edilmelidir” şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.