tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.5.2014 08:25:59

Fındık kurdu ile mücadele

Samsun’daki fındık bahçelerinde görülen fındık kurduyla mücadelenin vaktinin geldiği açıklandı. Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, fındık kurdu zararlısının fındık bahçelerinde önemli miktarda ürün ve kalite kaybına sebep olduğu söylenerek üreticiler uyarıldı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, fındığın ihraç edilen bir ürün olduğu ve ildeki fındık üreticileri ile ülke ekonomisi açısından önem arz ettiği hatırlatıldı ve üreticiler uyarıldı: “Fındık yetiştirilen bütün bölgelerde yaygın olarak bulunan fındık kurdu, bölgemizin ana zararlısı konumundadır. Beslenme ve yumurta bırakma yoluyla meyvelerde zarara yol açar. Bir ergin fındık kurdunun beslenme ve yumurta koymak suretiyle 80 meyveye zarar verdiği tespit edilmiştir. Fındık kurduna karşı yapılan ilaçlamalar, fındık yeşil kokarcasını da baskı altına almaktadır. İlimiz fındık alanlarında yapılan gözlemler neticesinde, fındık üreticilerinin sahil ve orta kuşakta 5 Mayıs tarihinden itibaren, fındık kurduna karşı ilaçlamaya başlamaları ve en kısa zamanda ilaçlamayı bitirmeleri gerekmektedir. Teknik tavsiyelere uygun olarak zararlı yoğunluğu belirlenmeli ve mücadele eşiğine ulaşılan bahçelerde ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlanan fındık bahçelerine 15 gün süre ile hayvan salınmamalı ve ilaçlamaya başlamadan önce arılara karşı gerekli tedbirleri almaları için arıcılar uyarılmalıdır. Üreticilerin fındık kurduna karşı başarılı bir mücadele için, ilgili tarım teşkilatına başvurarak ayrıntılı teknik bilgi almaları, reçete mukabilinde ilaç temin etmeleri, ilaç uygulamalarını zamanında yapmaları ve mümkün olan en kısa sürede bitirmeleri gerekmektedir.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.