tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.5.2014 08:48:34

Keban’da yeniden tarım

Elazığ’ın Keban Baraj Gölü’ne kıyısı bulunan köylerinde yaşayan köylüler, suların çekilmesiyle birlikte ortaya çıkan 170 kilometrekarelik alanda tarım yapmaya başladı. 40 yıl önce sularla kaplandığı için balıkçılık yapılmaya başlanan alanlarda yeniden tarıma dönen köylüler önce buğday ve arpa ekti, bugünlerde de fasulye, nohut ve karpuz ekimi yapıyor. Elazığ’ın Yarımca Köyü’ndeki balıkçılar, kuraklık nedeniyle suları çekilen Keban Baraj gölündeki su seviyesinin düşmesiyle balıkçılığı bıraktı. Balıkçılığı bırakanlardan Saim Sarıkaya, “Nohut ekiyoruz. Havalar kurak gittiği için su seviyesi düştü. 6-7 yılda bir böyle kuraklık yaşanıyor” diye konuştu. Balıkçılıkla geçimini sağlayan Hayrettin Canpolat ise, bir zamanlar suyla kaplı olan alana şimdi karpuz ektiğini ifade etti ve “Asıl mesleğim balıkçılıktı, baraj gölüne su gelmeyince nohut ve karpuz ekmeye başladık. Yetkililer zamanında suyun gelmeyeceğini söyleselerdi gecikmezdik. Alışık olmadığım için üreticilik bana zor geliyor ve çok yorucu” dedi. Suların çekilmesinden sonra tarımla birlikte hayvancılık da yapılmaya başladı. Hayvancılık yapmaya başladığını ifade eden Mehmet Emin Demirkapı, “Sular çekilince bu alanda, hayvanlarımı otlatmaya başladım. Baraj gölünde su olmadığı için onlara burada su veremiyorum. Bölgedeki bizlerin durumu bu yıl hiç iyi değil. Baraj gölü havzasındaki arazilerin tümüne ekim yapıldı. Artık nasıl yapacağız, biz de bilmiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.