tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2014 08:30:41

Fındık fiyatında tarihi artış

Mart ayında yurt genelinde yaşanan don olaylarından en çok etkilenen ürünlerin başında fındık geldi. Fiyat konusunda da etkilenen fındığın kilosu 9 liraya kadar çıktı. Fakat fiyat artışı üretici için avantaj olmayabilir. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındıktaki fiyat artışından üreticinin kazanmadığını belirtti: “Mart ayı sonunda yaşanan don sonrası kabuklu fındık fiyatlarının serbest piyasada 9liraya kadar yükselmesinin üreticiye bir katkısı yok. Üreticinin elinde fındık neredeyse kalmadı. Birkaç bin tonu geçmez.” Üreticinin çok önceden fındığın çok büyük bölümünü elden çıkardığını söyleyen Bayraktar, satılan fındığın büyük ölçüde tüccarlara ait olduğunu sözlerine ekledi. Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde sahil kuşağında çotanaktaki don zararının orta ve üst rakımlara nazaran daha düşük düzeyde gerçekleştiğini belirten Bayraktar, 2014 yılı sürgünleri başta olmak üzere 2013 yılı sürgünlerinin de önemli ölçüde zarar gördüğünü ve özellikle sürgünlerin dondan etkilenmesi nedeniyle zararın neden olacağı kaybın 2-3 yıl devam edeceğini söyledi. Karadeniz Bölgesi’nde ve don zararının olduğu illerde hasar tespit çalışmaları yapılıyor. İlk gözlemlere göre bu yıl fındıkta rekolte kaybı bekleniyor. Tahmini rekolte kaybı ise Temmuz ayında netleşecek. Bayraktar, üreticileri kayıplarının karşılanması ve tarımsal üretimde sürekliliğin sağlanması açısından tarım sigortasının düzenli olarak her yıl yaptırılması gerektiğinin altını çizdi. Fakat üreticilerin önemli bölümünün çeşitli nedenlerle sigorta yaptıramadığına değinerek, afet yaşayan üreticilerin zararlarının bir kısmının karşılanarak üretime devam edebilmeleri için nakdi destek ödemesi yapılması gerektiğini belirtti. Bayraktar ayrıca, fındık üreticisinin mağduriyetinin önlenmesi için zarar gören üreticilerin Ziraat Bankası, özel bankalar, Tarım Kredi Kooperatifleri, elektrik borçları ile SGK prim borçlarının faizsiz ertelenmesi, bir sonraki üretim dönemi için ihtiyaçları olan finansmanın sağlanması bakımından kredi temininde kolaylık gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.