tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2014 07:33:01

Meyve ve arıcılıkta işbirliği

Manisa’nın önemli geçim kaynaklarından biri olan arıcılık faaliyetlerini arttırmak için meyve yetiştiricileriyle işbirliğine gidiliyor. Bu amaçla her bir dekarlık meyve bahçesine arı kovanı yerleştirilecek. Böylece arı kovanı meyve kalitesini ve verimini de arttıracak. Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, arıcılığın geliştirilmesi ve arı üreticilerinin daha fazla bilinçlenmesi için eğitim çalışmaları düzenliyor. Arı yetiştiriciliğine önem verdiklerini söyleyen Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, “İlimizdeki arı koloni varlığı 75 bin civarında olup, bunun 70 bin civarı fenni kovandan oluşmaktadır. İlimizde yıllık yaklaşık olarak 800 ton bal ve 15 ton civarında polen üretilmektedir” dedi. İlkbaharın gelişiyle birlikte arıcılık çalışmaları meyve yetiştiricilerini de yakından ilgilendirmeye başladı. Bunun sebebi, meyve bahçelerinde polinasyonu sağlayan en önemli faktörün arılar olması. Her dekar meyve bahçesine 1 kovan yerleşmesini istediklerini dile getiren Çebi, arılar meyve bahçelerinde hem verimi hem de kaliteyi önemli oranda arttırdıkları için, meyvecilere bahçelerinde arı kovanı bulundurmalarını tavsiye ediyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.