tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.4.2014 11:28:29

Meclisin tarım mesaisi

TBMM’de görüşülen konular kimi zaman hararetli konuşmalar, kimi zaman sözlü atışmalar, kimi zaman ise yumruk yumruğa girilen kavgalara sahne oluyor. Bu tartışmalar bazen konunun kendisinin bile önüne geçiyor! Tartışmaları en çok kızıştıran şeylerden biri soru önergesi ve yasa tasarısı gibi gündemler. Son dönemde meclise verilen soru önergelerinin toplamı 45 bin 522. Aynı dönemde tarım konusunda verilen yazılı ve sözlü soru önergelerinin sayısı ise bin 277. Yani bir bakıma tarım ile ilgili tartışmaya açılan konular meclis gündeminin yüzde 3’ünü oluşturuyor. En çok soru önergesi CHP’den Son yasama dönemlerinde meclis gündemine tarım konusunu en çok getiren parti 85 milletvekilinin verdiği 626 soru önergesiyle Cumhuriyet Halk Partisi. Onu, 42 milletvekili tarafından verilen 588 soru önergesiyle Milliyetçi Hareket Partisi ve 16 milletvekili tarafından verilen 60 soru önergesiyle de Barış ve Demokrasi Partisi takip ediyor. Aynı dönemde bir bağımsız milletvekilinden 2 kez soru önergesi gelirken Adalet ve Kalkınma Partisi ise 1 kez soru önergesi vermiş. 4 milletvekili ön planda Yazılı ve sözlü soru önergeleriyle ön plana çıkan 4 milletvekili var. Bunların 3’ü MHP biri ise CHP’den. Tarım ile ilgili konuları meclise en çok taşıyan kişilerin başında ilk sırayı CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt. Öğüt’ün toplam 156 tane tarımla ilgili soru önergesi bulunuyor. İkinci sırayı 118 soru önergesiyle MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri alıyor. Onu 106 soru önergesiyle MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, 91 soru önergesiyle MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay takip ediyor. Haberin devamı tarlasera Mart sayısında!

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.