tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.1.2014 08:25:39

"Menderes tarımda kullanılamaz"

Denizli'de arıtılmış atık suyu Büyük Menderes Nehri'ne bırakan birçok işletme ile ilgili yapılan incelemede numunelerin "sulama suyu kriterlerine" uymadığının açıklanması üreticiler tarafından endişeyle karşılandı.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, Büyük Menderes Nehri üzerinde farklı bölgelerdeki çiftliklerde telef olan balıklarla ilgili inceleme başlattı. Bu kapsamda özellikle Çürüksu kolu üzerindeki işletmelerin büyük çoğunluğunun kendi sektörel deşarj kriterlerini sağladığı ancak deşarj edilen suyun sulama suyu kriterlerinde olmadığı belirtildi. Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, atık suların bakanlığın deşarj kriterlerine uygun olduğu yönünde rapor verdiklerini ama bunun doğaya bırakılacak suyun, "sulama kriterlerine uygun" olduğu anlamını taşımadığını aktardı. Gemici, "Bu su, tarımda kullanılması mümkün olmayan bir su. Bunun ilerleyen dönemlerde daha büyük zararlara yol açmaması için bakanlığımızın, organize sanayi bölgelerinde mutlaka kimyasal arıtma tesisini hayata geçirecek, ağır metalleri arındırarak doğaya suyu bırakacak düzenlemeler yapması gerekiyor" dedi.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.