tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.11.2013 08:11:50

Güneş turpa yaramadı

Akdeniz'in doğusunda 2 aydır süren güneşli hava, turp verimini düşürdü. Osmaniye'nin Kadirli ilçesi, Türkiye'nin turp ihtiyacının yüzde 70'ini karşılıyor. Ancak bu yıl verimde bir düşüş söz konusu.İlçede her yıl yaklaşık 5 bin kişiye ortalama 4 ay süreyle iş sağlayan hasat sezonu, havaların güneşli seyretmesi nedeniyle sıkıntılı başladı. Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, üreticilerin yağış beklediğini ifade ediyor. İspir, her yıl ortalama 30 bin dekar civarında ekimi yapılan ve 25 ton üretimi gerçekleşen turpun, yağış olması halinde üreticisini sevindireceğine dikkat çekiyor: "Yaklşaık 2 aydır yağmayan yağmur masraflar iki katına çıkardı. Üreticilerimiz havaların soğumasını ve yağmurun yağmasını bekliyor."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.