tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.9.2012 10:25:03

Eski Üreticilerden Kim Kaldı!

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) yayınladığı İstihdam İzleme Bülteni'ne göre Türkiye'de kamu çalışanları ve kayıtlı esnafın sayısı artarken tarımsal üreticilerin oluşturduğu nüfus ise azaldı.

2008 yılına oranla kamu istihdamının yüzde 7'ye yakın arttığı bildirilen raporda, kamu sektöründe çalışanların toplam kayıtlı istihdamın yüzde 15'ine yaklaştığı belirtiliyor. Bu panoramada kayıtlı esnaf nüfusunun oranı ise yüzde 18 olarak ifade ediliyor. Geçtiğimiz nisan ayında 1 milyon 912 bin olarak hesaplanan esnaf sayısı kriz öncesi dönemdeki rakamlara yaklaşmış bulunuyor.

"Kendi hesabına çalışan tarım istihdamı” olarak tanımlanan güvenceli tarımsal üreticilerin sayısı ise 1 milyon 121 bin olarak ölçülüyor. TEPAV'ın yayınladığı rakamlar kayıtlı üretici sayısının 1 yıl öncesine göre yüzde 6,2 oranında azaldığını gösteriyor.

Tarımsal üretimin stratejik öneminin giderek arttığı bir dönemde görülen bu eğilim, güvenceli üretici nüfusunun sektörün seyrine ve mevsimlere göre dalgalanmalar gösterdiğini kanıtlıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.