tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.01.2024

Türk astronot uzayda tarıma ışık tutuyor

Türk astronot uzayda tarıma ışık tutuyor

İlk Türk astronot olarak tarihe geçen Alper Gezeravcı’nın, Schrenkiella parvula bitkisi ile gerçekleştireceği deneyin uzayda tarımsal üretime yön vermesi öngörülüyor.

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, 14 gün boyunca gerçekleştirecekleri arasında yer alan "Extremophyte" adlı deney ile Tuz Gölü'nde endemik olarak yetişen Schrenkiella Parvula bitkisinin uzay ortamında tuz ve diğer stres etkenlerine verdiği tepkileri araştıracak. Bu bitkinin stres altındayken hızla gelişerek diğer bitkilerden farklı bir büyüme tepkisi gösterdiği biliniyor. Araştırmacılar, bitkinin bu koşullara nasıl adapte olabildiğini anlayarak, benzer şekilde diğer bitkileri stresli ortamlara dayanacak şekilde geliştirmenin yollarını bulmaya çalışıyor.

Adaptasyon gücü Dünya’yı aşıyor

Uzay istasyonunda büyütülen 1000’den fazla bitkinin Kasım ayının başında Dünya’ya getirildiği biliniyor. Aynı şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) gerçekleştirildikten sonra Türkiye'de devam edecek olan deney kapsamında bitkinin yüksek tuzluluğa karşı gösterdiği tolerans ve mikro yerçekimi arasındaki etkileşimin ortaya konması hedefleniyor. Schrenkiella parvula, çoğu bitkiyi öldürecek durumlarda bile sadece hayatta kalmakla yetinmiyor, aynı zamanda gelişimini sürdürmeyi de başarıyor. Deneyin amacının, bitkinin uzayda yüksek tuzluluğa karşı gösterdiği toleransı inceleyerek, gelecekteki uzay görevlerinde kullanılabilirliğini değerlendirmek olduğu ifade ediliyor. Yaşar Üniversitesi ve Ege Üniversitesi'nden akademisyenlerin öncülüğünde yürütülen bu proje, uzayda tarımın geleceğine de ışık tutuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.