tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.08.2023

Ayçiçeğine aşırı sıcak darbesi

Ayçiçeğine aşırı sıcak darbesi

Türkiye ayçiçeği üretim merkezi Tekirdağ’da aşırı sıcaklar ayçiçeğini olumsuz etkiliyor. Önlem alınmadığı takdirde ise üründen alınacak verimde yüzde 70 oranında kayıp beklentisi var.

Günebakan adıyla da bilinen ayçiçeği, şu sıralarda Türkiye’yi kasıp kavuran sıcaklarla büyük mücadele veriyor. Ayçiçeğinin üretim merkezlerinden Tekirdağ'da aşırı sıcakların ayçiçeğinde rekolteyi yüzde 70 oranında düşürmesi bekleniyor. Üreticiler ise son yılların en büyük kuraklığının yaşandığı Trakya’da verim kaybından endişe duyuyor. Bu durum gelecek yıllarda kuraklığa dayanıklı çeşitlerin ekilmesi gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Bölgede sorun oldukça büyük

Trakya'da son 40 yılın en yüksek kış kuraklığı yaşanırken Mart, Nisan ayının yağışlı geçmesi ayçiçeğinin biraz geç ekilmesine neden oldu. Söz konusu yağışlar ayçiçeğindeki beklentiyi artmıştı ancak havaların çok sıcak gitmesi Türkiye’nin yağlık ayçiçeği ihtiyacının yüzde 50’sinin karşılandığı Trakya'da çok büyük sorun yaşatıyor. Bu nedenle yetkililerin bir an önce duruma müdahale ederek üreticiyi mağdur etmeyecek önlemler alması bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!