tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.07.2023

Tarım haritası için yönetmelik hazırlanıyor

Tarım haritası için yönetmelik hazırlanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarım arazilerinin verimli kullanılması amacıyla yönetmelik taslağı hazırlıyor. Çalışmalar sonucunda belirlenen arazilerin tarım potansiyeline göre envanterinin çıkartılmasının yanı sıra korunması da öne çıkıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik taslağı ile tarım arazilerinin planlı kullanımı için düzenlemeye gidiliyor. Milliyet Gazetesinin hazırladığı habere göre yönetmelik taslağında tarımsal araziler için köy, mahalle, belde, ilçe, il ve ülke bazında veri tabanı oluşturulacağı ifade ediliyor. Laboratuvar analizlerini de içeren toprak etütleri sayesinde gerçekleştirilecek sınıflamayla harita ve rapor hazırlanacağı, verilerin tarım arazileri değerlendirme sistemine yükleneceği belirtiliyor. Bu şekilde, en verimli tarlalardan bataklıklara kadar tüm arazilerin tarım potansiyeline göre envanterinin çıkarılması hedefleniyor. Toprak, sulama ve yağış verileri kullanılarak, tarım arazilerinin kabiliyetlerine göre 8 sınıfa ayrılacağı bildiriliyor. Belirlenen arazilerin, tarım dışında kullanılamayacağı, kamu ve özel girişimlerin plana uymak zorunda olacağı bilgisi de düzenlemede yer alıyor. Taslakta, tarımsal potansiyeli yüksek ve toprak kaybı tehlikesi olan ovaların, “koruma alanı” olarak belirleneceği görülüyor.

tarim-haritasi-kanun.jpg

Plana uyulmazsa ceza katlanıyor

Ülke genelinde toprak serilerini belirlemek üzere komisyon oluşturulacağı ve yapılan çalışmalara dayanarak bakanlık tarafından arazi kullanım planı hazırlanacak. Bu planların, Cumhurbaşkanı kararı ile yürürlüğe gireceği bildiriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirleyeceği tarımsal arazi kullanım türleri için gelen taleplerin değerlendirileceği, toprak nitelikleri belirlenerek, arazinin hangi tarımsal arazi kullanımı için uygun olduğunun tespit edileceği belirtiliyor. Arazi kullanım planlarına uyulmaması halinde, metrekare başına ceza kesilmesi de dikkatleri çekiyor. “Büyük ova koruma alanı” olarak belirlenen alanlar için cezalar ikiye katlanıyor. Verilen sürenin sonunda, arazi kullanım planı kapsamındaki arazinin tarıma uygun hale getirilmediğinin tespit edilmesi durumunda faaliyet durdurma ve üç kat para cezası da gündemde.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.