tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.01.2023

Bakanlıktan destek ve istihdam açıklaması

Bakanlıktan destek ve istihdam açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 2023 yılında genç üreticilere yönelik Uzman Eller Projesi ile verdikleri hibe desteğinin 100 bin liradan 250 bin liraya çıkarılacağını açıkladı. Ayrıca Bakanlık bünyesinde 6 bine yakın yeni personel istihdam edileceğini duyurdu.

2022 yılında Uzman Eller Projesi ile 101 milyon lira hibe desteği sağladıklarını, TARSİM kapsamında 276,3 milyar lira tarımsal varlığı sigortalayarak güvence altına aldıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, bu yıl mart ayında 1 milyon 152 bin üreticiye ödenmesi gereken 8,6 milyar lira mazot ve gübre desteğini, 2022 Kasım itibarıyla kullandırmaya başladıklarını belirtti. Bakan, gençlere kırsalda üretim yapmaları için verilmesi planlanan hibe ve desteklerin, Cumhurbaşkanı’nın da uygun bulması halinde, 100 bin liradan 250 bin liraya çıkarılacağını duyurdu. Ayrıca Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nin verdiği 100 bin lira tutarındaki faizsiz kredi miktarının 200 bin liraya çıkarıldığını, bunun 100 bin liralık kısmının da mazot ve gübre alımında ayni olarak kullanılabileceğini belirtti. DSİ bünyesinde görevlendirilmek üzere çeşitli branşlarda 1273 sözleşmeli personelin işe alınacağını da söyleyen Bakan, böylece toplamda 6 bine yakın yeni personel istihdam edileceğini duyurdu.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.