tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Olaylar
  • Dünya Gıda Günü fotoğraf yarışmasının kazananları Türkiye’den

29.12.2022

Dünya Gıda Günü fotoğraf yarışmasının kazananları Türkiye’den

 Dünya Gıda Günü fotoğraf yarışmasının kazananları Türkiye’den

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) sağlıklı beslenme konulu fotoğraf yarışması düzenleyerek fotoğrafçılara çağrıda bulundu. Birinciliği Türkiye’den fotoğrafçılar paylaştı.

Tüm dünyada her yıl 16 Ekim Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. Bu güne özel yüzlerce etkinlik ve sosyal yardım faaliyetleri gerçekleşiyor. FAO ise 2022 Dünya Gıda Günü için "Herkes için sağlıklı beslenme!" sloganıyla, Avrupa ve Orta Asya’yı kapsayan bir fotoğraf yarışması başlattı. Yarışma kapsamında çekilen fotoğraflar, gıdanın kendisi yerine sağlıklı gıdaların nasıl üretildiğine, işlendiğine ve paylaşıldığına dair anları vurgulamasıyla ön plana çıkıyor. Birinciliği ise Türkiye’den iki yetenekli isim paylaştı: Ömer Şahin ve Fatih Yılmaz.                                                                                                                             omer-sahin-fao.jpg

İlhamı Anadolu topraklarından aldılar

Ömer Şahin, yüksek dağların eteklerinde elleriyle çeltik tarlasını hazırlayıp sulayan, çok zor şartlar altında çeltik yetiştiren Çukurca halkının çabalarını göstermek fotoğrafıyla birinciliği kazandı. Fatih Yılmaz ise Anadolu'da yüzyıllardır toplumun geçim kaynağı olan tarımın, geleneksel ve kendine özgülüğüne dikkat çekerek kuruması için güneşin altında bırakılan biberleri fotoğrafladı ve birinciliği Ömer Şahin ile paylaştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.