tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.06.2022

Buğday ve arpa alım fiyatları açıklandı

Buğday ve arpa alım fiyatları açıklandı

Türkiye’de buğday ve arpa hasatları devam ederken, TMO tarafından buğday ve arpa alım fiyatları açıklandı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yapılacak buğday ve arpa alımlarında taban fiyatlar belli oldu. Alım fiyatları katıldığı bir toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

TMO’nun 2022 yılında ton başına arpa alım fiyatı 5500 lira ve 500 lira prim bedeli olmak üzere toplamda 6 bin lira olarak belirlendi. Ekmeklik buğdayda ton başına alım fiyatının 6 bin 50 lira ve bin lira prim olmak üzere toplamda ton başına 7 bin 50 lira olacağı belirtilirken, makarnalık buğdayda ise alım fiyatı ton başına 6500 lira ve bin lira prim ödemesiyle birlikte toplamda 7500 lira olacak. Prim ödemesinden ürününü TMO'ya veren üreticilerin yararlanabileceği vurgulandı.

 2022 DÖNEMİ TMO ALIM FİYATLARI

TMO-hububat-alim-fiyatlari.png

Üretimde artış bekleniyor

TMO tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de hububat hasadının mayıs ayı ortasında lokal olarak başladığı ve şu an itibariyle yaklaşık yüzde 5 seviyelerinde olduğu söylendi. Ayrıca 2022 yılı buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 10,4 artışla 19,5 milyon ton, arpada ise geçen yıla göre yüzde 48 artışla 8,5 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.