tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.10.2021

Kapıdaki soğukların heybesinde yağış da var!

Kapıdaki soğukların heybesinde yağış da var!

Kışın soğuk yüzü Kasım ayıyla birlikte tarım arazilerinin kapısını çalmaya hazırlanıyor. Ülke genelinde bu geceyle birlikte düşecek hava sıcaklıklarına belli bölgelerde şiddetli sağanak, hatta kara dönüşen yağışlar eşlik edecek.

Tarım arazilerinde yoğun mesai ile geçen Ekim ayı sonra ererken tüm tarım sektörü de kış sezonu hazırlıklarını tamamlamakla meşgul. Kuraklığın damga vurduğu geçtiğimiz yılın ve 2021 ilkbaharının aksine sonbahar mevsiminin şimdilik mevsim normallerinde hava sıcaklıklarıyla geçiren Türkiye genelinde üreticilerin tek beklentisi bu “normal”in devam etmesi ve kuraklık senaryosunun tekrarlanmaması.

Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak sıklaşan ve şiddetlenen kuraklık süreçleri tüm ülkeler gibi Türkiye’de de bitkisel üretimi uzun vadede tehdit eden en önemli faktör. Ancak bu gökyüzünün toprağı ebediyen terk ettiği anlamına gelmiyor! Güncel tahminlere bakılırsa Kasım ayı yalnızca düşen sıcaklıklarla değil belli bölgelerde yağışları da beraberinde getireceğe benziyor.

Yağışlar batıdan doğuya uzanacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) paylaştığı bilgilere göre bu geceden itibaren İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da sert bir inişe geçerek 3 ile 8 derece arasında azalacak. Ege’nin güneyi ve Akdeniz bölgesinin hem batı hem de doğusunda da etkili olması beklenen yağışlar Güneydoğu Anadolu’da şiddetli sağanak, Doğu Anadolu’nun yüksek kesimlerinde ise karla karışık yağmur ya da kar şeklinde gözlenecek.

kapidaki-soguklarin-heybesinde-yagis-da-var1.jpgZirai don riski var mı?

Kış mevsiminin soğuk yüzünü yeniden tarım alanlarına döneceği bu süreçte, düşen sıcaklıklar ve yağışlar elbette pek çok üreticinin aklına zirai don riskini getiriyor. Ancak bu hafta içinde Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinin belli kesimlerinde tarım arazilerinde don riskine dikkat çeken MGM bu uyarısı kapıdaki yeni soğuk hava dalgasına ilişkin olarak yenilemiş değil.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.