tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.10.2021

Kapıdaki soğukların heybesinde yağış da var!

Kapıdaki soğukların heybesinde yağış da var!

Kışın soğuk yüzü Kasım ayıyla birlikte tarım arazilerinin kapısını çalmaya hazırlanıyor. Ülke genelinde bu geceyle birlikte düşecek hava sıcaklıklarına belli bölgelerde şiddetli sağanak, hatta kara dönüşen yağışlar eşlik edecek.

Tarım arazilerinde yoğun mesai ile geçen Ekim ayı sonra ererken tüm tarım sektörü de kış sezonu hazırlıklarını tamamlamakla meşgul. Kuraklığın damga vurduğu geçtiğimiz yılın ve 2021 ilkbaharının aksine sonbahar mevsiminin şimdilik mevsim normallerinde hava sıcaklıklarıyla geçiren Türkiye genelinde üreticilerin tek beklentisi bu “normal”in devam etmesi ve kuraklık senaryosunun tekrarlanmaması.

Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak sıklaşan ve şiddetlenen kuraklık süreçleri tüm ülkeler gibi Türkiye’de de bitkisel üretimi uzun vadede tehdit eden en önemli faktör. Ancak bu gökyüzünün toprağı ebediyen terk ettiği anlamına gelmiyor! Güncel tahminlere bakılırsa Kasım ayı yalnızca düşen sıcaklıklarla değil belli bölgelerde yağışları da beraberinde getireceğe benziyor.

Yağışlar batıdan doğuya uzanacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) paylaştığı bilgilere göre bu geceden itibaren İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da sert bir inişe geçerek 3 ile 8 derece arasında azalacak. Ege’nin güneyi ve Akdeniz bölgesinin hem batı hem de doğusunda da etkili olması beklenen yağışlar Güneydoğu Anadolu’da şiddetli sağanak, Doğu Anadolu’nun yüksek kesimlerinde ise karla karışık yağmur ya da kar şeklinde gözlenecek.

kapidaki-soguklarin-heybesinde-yagis-da-var1.jpgZirai don riski var mı?

Kış mevsiminin soğuk yüzünü yeniden tarım alanlarına döneceği bu süreçte, düşen sıcaklıklar ve yağışlar elbette pek çok üreticinin aklına zirai don riskini getiriyor. Ancak bu hafta içinde Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinin belli kesimlerinde tarım arazilerinde don riskine dikkat çeken MGM bu uyarısı kapıdaki yeni soğuk hava dalgasına ilişkin olarak yenilemiş değil.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.