tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.06.2021

Uçan hasat robotları bahçelere iniyor

ucan-hasat-robotlari-bahcelere-iniyor1.jpg

İsrail’de bir tarım teknolojileri firmasının geliştirdiği Flying Autonomous Robot (Uçan Otonom Robot) drone benzeri hasat aygıtlarıyla hasadın en zorlu meyveleri toplamayı başarıyor.

Tarım alanlarında giderek daha çok boy gösteren robotlar, artık bitkisel üretimin neredeyse tüm aşamalarında her geçen gün yeni görevlere talip oluyor. Yapay zeka (AI) teknolojilerinin yardımıyla çalışan bu aygıtlar, üretim planlamasından sulama ya da ilaçlama faaliyetlerine kadar kafa veya kol emeği gerektiren pek çok işi üstlenerek üreticilerin omzundaki yükleri hafifletiyor.

Robotların aktif olarak katıldığı süreçlerden biri de tarımda geleneksel olarak en çok işgücüne ihtiyaç duyulan aşama olan hasat süreci. Hassas zamanlama ve ürün zayiatını en aza indiren özellikleriyle verime katkı sağlayan hasat robotları özellikle meyve bahçeleri ve sera alanlarında yaygınlaşıyor.

Drone’larla hasat robotları birleşiyor

Tarım arazilerine en az robotlar kadar hızlı bir giriş yapan insansız hava araçları, nam-ı diğer drone’lar ise daha çok geniş çaplı açık arazilerde üreticilerin yardımına koşuyor. İsrail merkezli bir tarımsal teknoloji firması olan Tevel Aerobotics Technologies ise hasat robotları ile drone’ların çalışma prensiplerini birleştiren yeni nesil robotların en dikkat çekici örneklerinden birine imza attı.

Uçan hasat robotları bahçelere iniyor

Uçan Otonom Robot (FAR) adını taşıyan bu yeni hasat ustası robotlara özgü yapay zeka, bilgisayar görüşü, veri analizi teknolojileri ile drone’lara özgü hava mühendisliği ve uçuş kontrolü teknolojilerini bir araya getirerek, toplanması en meşakkatli ürünleri tek başına hasat etmeyi başarıyor.

Uçan daireler meyve bahçelerinde!

Öncelikle ağacın bulunduğu yeri saptayıp üzerindeki meyveleri dallardan ve yapraklardan ayırt eden FAR,  ardından meyvenin hasat edilecek olgunluğa erişip erişmediğini tespit ederek kollarıyla topladığı olgunlaşmış meyveleri sepetine aktarıyor. Bu mekanizmayı harekete geçiren yapay zeka algoritması hasat robotlarının ortak noktası.

FAR’ı zemin tabanlı diğer robotlardan farklı kılan asıl özellik ise ana görevi yerine getiren, yani meyveleri toplayan parçalarının neredeyse bağımsız hareket aygıtlar olması. 6 adet olan ve budama işini de yerine getirebilen bu “uçan daire”ler, arazide sürücüsüz şekilde yol alan ve aynı zamanda güç kaynağı olan bir gövdeye bağlı olsalar da aslında meyve toplayabilen kollara sahip birer drone’dan farksız.

ucan-hasat-robotlari-bahcelere-iniyor2.jpg

Pandemi dönüm noktası oldu

İlk olarak 2017 yılında ortaya atılan bu proje için dönüm noktası yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle başlayan seyahat yasakları ve bu süreçte Avrupa ülkelerinde yaşanan tarımsal işgücü krizi olmuş. İnsan emeğine ihtiyaç duymaksızın tam verimli bir meyve hasadını mümkün kılmayı amaçlayan FAR, Kubota firmasının yaptığı 20 milyon dolarlık yatırımla gerçeğe dönüşmüş.

Tek robotla çok çeşit ürün

İsrail İnovasyon Otoritesi tarafından da desteklenen projenin amacı tek bir robotla çok sayıda meyve bahçesinde aynı verimle çalışabilmek. Hasatta maksimum başarıyı yakalayabildiği ürünler arasında elma, armut ve avokado gibi türler bulunan FAR’ın 2021 yılı içinde ticari olarak üreticilerin beğenisine sunulması bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.