tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.12.2020

Taşköprü sarımsağı kimliğinden belli olacak

Taşköprü sarımsağı kimliğinden belli olacak

Kastamonu’nun meşhur Taşköprü sarımsağının marka değerini korumak için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda ürünü en iyi temsil edecek çeşitler saptanırken, ürünün satışında ise karekod sistemine geçiliyor.

Türkiye’de sarımsak deyince pek çok kişinin aklına ilk olarak Kastamonu-Taşköprü geliyor. Kendine özgü yapısı, tadı ve besin değerleriyle Taşköprü sarımsağı ürünün yurtiçi pazarında rekolte ve bilinirlik bakımından başı çekiyor. Kimi zaman farklı bölgelerde üretilen sarımsakların “Taşköprü” adıyla satılıyor olması bu haklı ünün bir kanıtı.

Hem tüketiciyi yanıltmaya yönelik bu tip uygulamaların önüne geçmek, hem de Taşköprü sarımsağının marka değerini korumak için yakın zamanda yeni bir çalışma başlatıldı. Coğrafi işaret sahibi olan ürünün kalıcı bir standarda kavuşmasını sağlayacak proje kapsamında ürünü en iyi temsil eden tohum çeşitleri tespit edildikten sonra ıslaha tabi tutulacak.

İki çeşit ön plana çıkıyor

Bunun için Taşköprü Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından 50 metrekarelik bir deneme arazisinde 18 farklı tohum çeşidinin dikimden hasada kadarki süreci takip ediliyor. Çeşitlerin bitki hastalıkları ve çevresel strese dayanıklılığının gözlemlendiği araziden alınan ilk numuneler üzerine laboratuarda yapılan analizler 2 çeşidi ön plana çıkardı.

taskopru-sarimsagi-kimliginden-belli-olacak1.jpg

Tespit edilen bu iki başarılı sarımsak çeşidinin bu yıl tekrar üretimi yapıldıktan sonra bu üretim miktarı 5 tona çıkarılacak. Bu 5 ton sarımsak 10 farklı üreticiye ücretsiz olarak dağıtılıp yeniden üretildikten sonra ise bir başka sezon içinde gönüllü üreticilerle imzalanan protokol çerçevesinde yaklaşık 5 dekarlık bir alanda ekilerek çoğaltılacak.

Üretici satışını belgesiyle yapacak

Proje kapsamında aynı zamanda ürünün izlenilebilirlik sorununun da çözülmesi hedefleniyor. Bunun için gelecek yıldan itibaren ilçe sınırları içinde sarımsak üreten üreticiler satışlarını kendilerine verilecek “Tescilli Taşköprü Sarımsağı Üreticisi” belgesiyle yapacak. Satış sonrası ise tüccarlara ürün üzerine karekod yapıştırma zorunluluğu getirileceğini söyleyen Taşköprü Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mesut Şallı, “Böylece diğer illerde hakiki Taşköprü sarımsağı arayan kişiler ürünü kolaylıkla ayırt edebilecek” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.