tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.7.2020

Türk domatesine kapılar tamamen açılacak mı?

Türk domatesine kapılar tamamen açılacak mı?

Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’den gelen domateslere uyguladığı ihracat sınırlamasının yeniden değerlendirileceğinin sinyalini verdi. Alınacak karar ise mevcut kota dolduğunda netleşecek.

Bundan yaklaşık 4 buçuk yıl önce Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinden bugüne deyim yerindeyse “miras kalan” başlıca sorun domates ticareti oldu. 2016 yılıyla birlikte Rusya’nın Türkiye’den ithalatını durdurduğu pek çok üründe süreç normale dönerken, domateste devam eden “kota” uygulamasına dair üreticiden ihracatçıya kadar herkes beklenti içinde.

Krizin akabinde başlayan ambargoyla Rusya ile sıfır noktasına inen domates ihracatında ilk kapı 2017 yılında 50 bin tonluk sınırlamayla da olsa yeniden açılmış, ilerleyen tarihlerde bu kota aşama aşama arttırılarak son olarak geçtiğimiz Şubat ayında 200 bin tona kadar yükselmişti. Ancak bu sınır halen mevcut ihracat potansiyelinin oldukça altında.

Kalkınma Bakanlığı tartışılmasını talep etti

Öte yandan, Covid-19 salgınıyla birlikte uluslararası pazarda değişen dengeler bu durumun daha uzun süre devam etmeyeceğinin sinyalini vermeye başladı. Salgının ilk dönemlerinde Rusya’da yaşanan tedarik sorunun Türkiye’den yapılacak ithalatla çözüleceği tartışılmaya başlamıştı. Ülkede yayın yapan Vedomosti gazetesi ise geçtiğimiz gülerde Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın Tarım Bakanlığı’ndan kotanın kaldırılması konusunu değerlendirmesini istediğini duyurdu.

turk-domatesine-kapilar-tamamen-acilacak-mi1.jpg

Kotanın yüzde 91,5’i dolmuş durumda

Konuya dair en net açıklama ise Rusya Tarım Bakanlığı’ndan geldi. Yapılan açıklamaya göre ithalat sınırlamasının değiştirilmesine dair değerlendirme mevcut kota dolduktan sonra yapılacak. 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren Türkiye’den yapılan 183 bin ton domates sevkiyatıyla birlikte bu kotanın yüzde 91,5’i dolmuş durumda.

Sorular sonbaharda cevap bulacak

Temmuz-Ekim sürecinde yerli üretimin artmasıyla birlikte domates ithalatının büyük oranda düştüğü belirtilen açıklamada, Rusya’nın yerli tarımsal üretimi arttırma ve kendi ihracat potansiyelini güçlendirme yönünde çalışmalar yapıldığı hatırlatılıyor. Bu da Türkiye’nin Rusya’ya domates ihracatında koşulların eski haline dönüp dönmeyeceğine dair soruların sonbahar aylarında cevap bulabileceği anlamına geliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Orman mühendislerin zirai bayilik yetkisi alabilmesi kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri “Herkes kendi işini yapmalı” yorumunu yapıyor.

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

İzmir-Torbalı’da üretilen kurutulmuş domatesler, pizzalardan hamburgere kadar dünyanın en popüler yiyeceklerine konuk olarak bir ihracat başarısı sergiliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.