tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.1.2020

Bu bahçede geleceğe dair umut ekiliyor!

Bu bahçede geleceğe dair umut ekiliyor!

Mersin’in Mezitli ilçesinde kurulan hobi bahçesinde üretim yapan ilkokul ve ortaöğretim öğrencileri, adeta tarımın geleceğine dair umutlu olmak için yepyeni bir neden yaratıyor.

Türkiye bitkisel üretimin geleceğini düşünürken kaygıları en çok besleyen faktör genç nüfusun tarımdaki ağırlığının giderek azalıyor olması. 29,6 yaş ortalaması ile genç ülkeler arasında olan Türkiye’de genç nüfusun yalnızca yüzde 18’i tarımsal üretimde yer alıyor.

Bu durumun kökeninde elbette kentlere doğru yaşanan göç ve tarımın ekonomik getirisinin düşüklüğü yatıyor. Ancak gençleri üretimin heyecan verici yüzüyle tanıştırmak ve profesyonel bir yaklaşımla tarımda ciddi başarılar yakalanabileceğini hissettirmek gerekiyor.

Tohumdan sulamaya kadar elbirliğiyle üretim

Mersin’in Mezitli ilçesinde kurulan hobi bahçesi de bu hedefi paylaşıyor. Mezitli Belediyesi ve Mersin İl Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa başlattığı proje çerçevesinde 2,5 bin metrekarelik bir alanda oluşturulan bahçede, ilkokul ve ortaokul öğrencileri toprakla buluşarak ekolojik tarım yapma imkanı buluyor.

bu-bahcede-tarima-dair-umut-ekiliyor.jpg

Toplam 36 adet mini bahçeye ayrılan üretim alanında bugüne kadar tohum ekme, sebze fidesi dikme ve sulama gibi işlemleri öğretmenlerinin eşliğinde elbirliğiyle gerçekleştiren öğrenciler, ilk hasat heyecanını ise geçtiğimiz günlerde yaşadı. Yetiştirdikleri sebzeleri birlikte toplayan çocuklar böylece üretmekten gelen mutluluğu tatmış oldu.

Maddi imkanları kısıtlı arkadaşlarına katkı sunacaklar

Geçtiğimiz Eylül ayında kurulan bahçede yapılan üretimin bir başka anlamı daha var. Öğrenciler burada ürettikleri ürünlerin bir kısmını okullara götürerek arkadaşlarıyla paylaşırken, bir kısım ürünü ise satarak elde edecekleri gelirle maddi imkanları kısıtlı olan okul arkadaşlarının eğitimine katkı sunacak.

Hobi bahçesinde çocukların kentleşmenin olumsuz etkisinden uzak bir şekilde arkadaşlarıyla zaman geçirme şansı da bulduğunu söyleyen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Burada gördük ki biz büyüklerin çocuklarımızdan öğreneceği çok şey var. Geleceğimizin bu denli aydınlık olduğunu görmek bizi çok mutlu ediyor” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.