tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.1.2020

Bu bahçede geleceğe dair umut ekiliyor!

Bu bahçede geleceğe dair umut ekiliyor!

Mersin’in Mezitli ilçesinde kurulan hobi bahçesinde üretim yapan ilkokul ve ortaöğretim öğrencileri, adeta tarımın geleceğine dair umutlu olmak için yepyeni bir neden yaratıyor.

Türkiye bitkisel üretimin geleceğini düşünürken kaygıları en çok besleyen faktör genç nüfusun tarımdaki ağırlığının giderek azalıyor olması. 29,6 yaş ortalaması ile genç ülkeler arasında olan Türkiye’de genç nüfusun yalnızca yüzde 18’i tarımsal üretimde yer alıyor.

Bu durumun kökeninde elbette kentlere doğru yaşanan göç ve tarımın ekonomik getirisinin düşüklüğü yatıyor. Ancak gençleri üretimin heyecan verici yüzüyle tanıştırmak ve profesyonel bir yaklaşımla tarımda ciddi başarılar yakalanabileceğini hissettirmek gerekiyor.

Tohumdan sulamaya kadar elbirliğiyle üretim

Mersin’in Mezitli ilçesinde kurulan hobi bahçesi de bu hedefi paylaşıyor. Mezitli Belediyesi ve Mersin İl Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa başlattığı proje çerçevesinde 2,5 bin metrekarelik bir alanda oluşturulan bahçede, ilkokul ve ortaokul öğrencileri toprakla buluşarak ekolojik tarım yapma imkanı buluyor.

bu-bahcede-tarima-dair-umut-ekiliyor.jpg

Toplam 36 adet mini bahçeye ayrılan üretim alanında bugüne kadar tohum ekme, sebze fidesi dikme ve sulama gibi işlemleri öğretmenlerinin eşliğinde elbirliğiyle gerçekleştiren öğrenciler, ilk hasat heyecanını ise geçtiğimiz günlerde yaşadı. Yetiştirdikleri sebzeleri birlikte toplayan çocuklar böylece üretmekten gelen mutluluğu tatmış oldu.

Maddi imkanları kısıtlı arkadaşlarına katkı sunacaklar

Geçtiğimiz Eylül ayında kurulan bahçede yapılan üretimin bir başka anlamı daha var. Öğrenciler burada ürettikleri ürünlerin bir kısmını okullara götürerek arkadaşlarıyla paylaşırken, bir kısım ürünü ise satarak elde edecekleri gelirle maddi imkanları kısıtlı olan okul arkadaşlarının eğitimine katkı sunacak.

Hobi bahçesinde çocukların kentleşmenin olumsuz etkisinden uzak bir şekilde arkadaşlarıyla zaman geçirme şansı da bulduğunu söyleyen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Burada gördük ki biz büyüklerin çocuklarımızdan öğreneceği çok şey var. Geleceğimizin bu denli aydınlık olduğunu görmek bizi çok mutlu ediyor” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.