tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.1.2020

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera-ocak-sayisi-cikti1.jpg

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni on yılın ilk sayısında yine dopdolu içeriğiyle okurlarının karşısına çıkıyor.

2020 yılının ilk sayısıyla karşınızda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Pek çok anlamda zorlu geçen bir yılı geride bıraktık. İthalat kararları, patates ve soğanın başına gelenler, tanzim satışlar, geç açıklanan tarım destekleri, elektrik zammı ve daha fazlası… Kendi içerisindeki krizle başa çıkmaya yıllardır alışmış olan tarım sektörü 2019’u da iyi-kötü atlatmayı başardı.

Bugün artık herkes 2020’nin daha iyi bir yıl olması için merakla geleceğe bakıyor. Bu yılın bizler için özel bir anlamı daha var. 2010 yılından beri yayın hayatına devam eden tarlasera, 2020’de bu heyecan verici yolculuğunun 10. yılına giriyor. Tam 10 yıldır tarımda doğruları anlatmaya, hiçbir olaya tek taraflı bakmamaya, küresel çapta gerçekleştirilen yenilikleri aktarmaya ve tarımsal yayıncılıktaki öncülüğümüzü korumaya özen gösterdik. Bu süre içerisinde siz değerli okurlarımızdan aldığımız güzel dönüşler bizi en çok motive eden şeylerden biriydi. Bugün 10. yılımıza girerken, 2020 içerisinde tarlasera’nın yaşamına katmayı planladığımız yeniliklerin heyecanını yaşıyoruz.

tarlasera-ocak-sayisi-cikti2.jpg

Somut veriler ışığında ithalat gerçeği

tarlasera yeni on yılın ilk ayında okurları için sayfalarını keyifli çevireceği bir sayı hazırladı. Ocak sayımızın Kapak Konusu ülke tarımında her hararetli tartışmanın bir şekilde dönüp dolaşıp geldiği konu olan “tarımsal ithalat”. Tarım sektörünün mevcut durumunu eleştirirken de savunurken de “ithalat” sözcüğü dillendirilmeden geçilmiyor. Peki gerçekten Türkiye tarımında ithalat nasıl bir yer tutuyor? tarlasera bu sorunun cevabını somut verilerin ve gerçekçi yorumların ışığında tartışmayı hedefledi.

Buğday tarımı nasıl modernleşecek?

Yeni yılın ilk Dosya konusu olarak ise ülke tarımının resmini en iyi anlatan ürünü, buğdayı inceledik. Buğdayda yıllar içinde kat edilen tüm yollara karşın halen atadan kalma üretim alışkanlıkları etkisini sürdürüyor. Bu da en temel sorun olan verimsizliğin başlıca nedeni. tarlasera Türkiye’nin en önemli tarım ürününde gerçek anlamda modern tarıma nasıl geçilebilir sorusunun cevabını arıyor.

tarlasera-ocak-sayisi-cikti3.jpg

Bu ay başka neler var?

Mısır yetiştiriciliğinde hangi aşamada hangi ekipmanlar kullanılıyor? Türkiye’nin dünya lideri olduğu ayva neden hala stratejik ürünler arasında sayılmıyor? 2020’lerde “tarladan sofraya” konsepti nasıl bir boyut kazanacak? Tarım Şurası’nda kabul edilen 60 maddelik sonuç bildirgesi ülke tarımına yön verebilecek mi? Bunlar tarlasera’nın Ocak sayısında cevaplarını bulacağınız diğer sorular olacak.

Müfit Engiz artık tarlasera’da!

Yeni yılla birlikte tarlasera yazarları arasına sektörün en deneyimli isimlerinden biri katıldı. Tarım ve özellikle de tohumculuk camiasının çok yakından tanıdığı Dr. Müfit Engiz, tarlasera’nın da yolculuğu boyunca bilgi ve birikimlerinden en çok faydalandığı değerli bir isim. 2020 yılıyla birlikte artık Müfit Bey sektördeki gelişmeleri Ters Köşe isimli köşesinde tarlasera okurları için yorumlayacak.

tarlasera-ocak-sayisi-cikti4.jpg

2020’de sadece yenilikler olmayacak, tarlasera’nın geleneksel ekleri de çıkmaya devam edecek. Tıpkı bu ay hazırladığımız buğday posteri gibi! Gelecek sayılarımızda da bolca poster, almanak ve diğer eklerimizi görmeye devam edeceksiniz.

tarlasera’ya nasıl ulaşırım?

tarlasera Ocak sayısını satın almak için hemen şimdi Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Derginizi her ay masanızda görmek ve tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak için ise tek yapmanız gereken abone olmak! Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.