tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.12.2019

Binlerce yıllık buğdaylar artık yer üstünde!

Tarih öncesinden mesaj var!

Bingöl’ün Solhan ilçesinde bulunan 4 bin 500 yıllık buğday taneleri, bölgede tarımın ve uygarlığın tarihine dair yepyeni bilgiler veriyor.

Bingöl-Solhan’da Kalehan Barajı’nın inşaatı nedeniyle yapılan kazılarda tarih öncesine ait buğday taneleri keşfedildi. Murat köyünde bulunan Norik Höyük’teki kazılar esnasında bulunan buğdaylar üzerine yapılan laboratuar çalışmaları, tanelerin milattan önce 4500-2500 yıllarına ait olduğunu ortaya çıkardı.

Urartu dönemine ait

158 kişilik bir kazı ekibinin Eylül ayında yaptığı çalışmalar sırasında tarih öncesi ait kulplu bir çömlek ortaya çıkarıldı. Urartu dönemine ait çömleğin içinde bulunan hububat kalıntıları önce TÜBİTAK ve Hacettepe Üniversitesi’nde, ardından da ABD’deki Beta Analytics laboratuarlarında incelemeye alındı.

tarih-oncesinden-mesaj-var2.jpg

Karbon-14 metodu ile yapılan çalışmalar sonucunda en erkeninin 2 bin 500 yıllık olduğu ortaya çıkarılan buğday taneleri, Doğu Anadolu topraklarında tarımsal faaliyetin Demir Çağı’na kadar uzandığını kanıtlıyor.

Geçmişe ışık tutuyor

Kazının bilimsel danışmanlığını yürüten Fırat Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Abdulkadir Özdemir, elde edilen bulguların henüz bilinmeyen bir geçmişe ışık tutabileceğini söylüyor. Özdemir, “Daha çok yerel özellikler barındıran yerleşim alanı, Doğu Anadolu arkeolojisi açısından pek bilinmeyen buluntuları ile ön plana çıkıyor” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.