tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.12.2019

Binlerce yıllık buğdaylar artık yer üstünde!

Tarih öncesinden mesaj var!

Bingöl’ün Solhan ilçesinde bulunan 4 bin 500 yıllık buğday taneleri, bölgede tarımın ve uygarlığın tarihine dair yepyeni bilgiler veriyor.

Bingöl-Solhan’da Kalehan Barajı’nın inşaatı nedeniyle yapılan kazılarda tarih öncesine ait buğday taneleri keşfedildi. Murat köyünde bulunan Norik Höyük’teki kazılar esnasında bulunan buğdaylar üzerine yapılan laboratuar çalışmaları, tanelerin milattan önce 4500-2500 yıllarına ait olduğunu ortaya çıkardı.

Urartu dönemine ait

158 kişilik bir kazı ekibinin Eylül ayında yaptığı çalışmalar sırasında tarih öncesi ait kulplu bir çömlek ortaya çıkarıldı. Urartu dönemine ait çömleğin içinde bulunan hububat kalıntıları önce TÜBİTAK ve Hacettepe Üniversitesi’nde, ardından da ABD’deki Beta Analytics laboratuarlarında incelemeye alındı.

tarih-oncesinden-mesaj-var2.jpg

Karbon-14 metodu ile yapılan çalışmalar sonucunda en erkeninin 2 bin 500 yıllık olduğu ortaya çıkarılan buğday taneleri, Doğu Anadolu topraklarında tarımsal faaliyetin Demir Çağı’na kadar uzandığını kanıtlıyor.

Geçmişe ışık tutuyor

Kazının bilimsel danışmanlığını yürüten Fırat Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Abdulkadir Özdemir, elde edilen bulguların henüz bilinmeyen bir geçmişe ışık tutabileceğini söylüyor. Özdemir, “Daha çok yerel özellikler barındıran yerleşim alanı, Doğu Anadolu arkeolojisi açısından pek bilinmeyen buluntuları ile ön plana çıkıyor” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Grip virüslerine karşı bağışıklığı güçlendiren narenciye ürünlerinin tüketimi artıyor. Artan talep limonda hal fiyatlarına da yansıdı.

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında tarımsal sigortaların bugünü ve geleceğini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.