tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.12.2019

Elde kalan ürünleri belediye satın alacak

Elde kalan ürünleri belediye satın alacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi bakliyat üreticilerinin ellerinde kalan ürünleri satın alarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıtma kararı aldı.

Hasadı süren bakliyat ürünlerinde kimi bölgelerde üreticiler fiyatların düşüklüğü ve ürünlerin değerinde alıcı bulamamaktan mustarip. Tıpkı bu yıl patateste olduğu gibi depolarda bekletilmek zorunda kalan ürünlerin değerlendirilmesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni bir uygulamaya imza atıyor.

Buna göre Ankara’nın ilçelerinde soğan, nohut, mercimek ve pirinç başta olmak üzere üreticilerin elinde kalan tarla bitkileri Belediye tarafından satın alınacak. Ziraat odaları, üretici birlikleri ve tarım kooperatifleri aracılığıyla yapılacak alımlarla hem ürünlerin pazara ulaşması hem de üreticiler için kazanca dönüşmesi hedefleniyor.

30 bin aileye ücretsiz dağıtılacak

Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın ortaklığında başlatılan projede ilk adım soğanda atılıyor. Buna göre üreticiden 20’şer kilogramlık çuvallar halinde satın alınacak soğanlar sosyal yardım almakta olan 30 bin aileye ücretsiz olarak dağıtılacak.

elde-kalan-urunleri-belediye-satin-alacak1.jpg

Toptancılar aracılığıyla yapılan satışların yerine üreticiden doğrudan alım yapılacak proje kapsamında bazı ürünlerin direkt olarak Belediye tarafından da alınabileceği açıklandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı duyuruda üreticilere ve ilde görevli mahalle muhtarlarına elde kalan mevcut ürünlerin listesinin ulaştırılması talep ediliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.