tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.8.2019

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

tarlasera-agustos-sayisi-cikti1.jpg

Bu ay tarımda enerji politikalarını masaya yatıran tarlasera, Dijital Tarım ekinin ikinci sayısıyla birlikte okurlarıyla buluştu.

Örtü altı üretimin kalbi Akdeniz bölgesinde domates ve biber üreticileri zararlılarla müthiş bir mücadele içinde. Domateste bu mücadelenin adı tuta iken, biberde trips ismini alıyor. Antalya çevresinden domates ve biber üretiminin oyuncularıyla konuşan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, hem onların deneyimlerini hem de alınması gereken önlemleri sıraladı.

Arazisinde münavebe sistemi uygulamayan üreticiler bundan sonra tarımsal desteklerden yararlanamayacak. Tarımsal üretimin sürdürülebilirliği ve üreticilerin kazancı göz önünde bulundurulduğunda bu karar çok kritik ve faydalı. Ancak üreticilerin aklında önemli bir soru işareti var: Önceki bitki için yapılan yatırımlar diğer bitkiye uymadığı zaman ne olacak? Sorunun cevabı tarlasera Ağustos sayısında.

Bu ay başka neler var?

2018 yılının döviz sarsıntıları ve sonrası tarımda en radikal şekilde mekanizasyonu etkiledi. Zaten makine parkında yaş ortalamasının pek de genç olmayan sektör, bugünlerde traktör üretiminin de azalmasıyla zorlu bir sınav veriyor. Yaşanan süreci ve krizden çıkışın ipuçlarını da bu ay tarlasera’da okuyacaksınız. Ayrıca geleceğin tahılları listesine üst sıralardan giren kernza bitkisi, patateste tohum seçimi ve başat hastalıklarla mücadele ve enginar tarımında yaşanan dönüşüm de Ağustos ayında tarlasera sayfalarında.

tarlasera-agustos-sayisi-cikti2.jpg

Elektrik sektöründen ceviz tarımına

tarlasera geçtiğimiz aydan beri Türkiye’nin önder üreticilerine sözü veriyor ve onların ilham verici öykülerini okurlarına aktarıyor. Bu ayki Röportaj konuğumuz ise 2014 yılında elektrik sektöründen ayrılıp ceviz üreticiliğine başlayan ve kısa zamanda Türkiye’nin en büyük ceviz üreticilerinden biri haline gelen Ahmet Emin Yazıcıoğlu. Mesleğinden dolayı uzun yıllardır teknolojiyle iç içe bir hayat süren Yazıcıoğlu’nun bunu tarımsal üretime nasıl yansıttığını, tarıma adım atarken karşılaştığı sorunları, bunları hangi yöntemlerle aştığını ve çok daha fazlasını konuştuk.

Dijital Tarım’ın ikinci sayısı tarlasera’yla hediye!

tarlasera’nın okurlarına bu ay iki de armağanı var. İlki geçtiğimiz yıl ilk sayısı okurlarımız tarafından büyük ilgiyle karşılanan Dijital Tarım ekimiz. Dijital Tarım’ın ikinci sayısı bu kez daha da dolu, daha kompakt ve çok daha dijital! Keyifle okuyacağınıza eminiz. Ağustos sayımızla birlikte verdiğimiz Patates posterimiz için de duvarınızda yer açmayı unutmayın.

tarlasera-agustos-sayisi-cikti3.jpg

tarlasera’ya nasıl ulaşırım?

tarlasera Ağustos sayısını satın almak için hemen şimdi Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Derginizi her ay masanızda görmek ve tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak için ise tek yapmanız gereken abone olmak! Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!