tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.4.2019

Soğanda ithalata devam kararı çıktı

Soğanda ithalata devam kararı çıktı

Küçük marketlerde fiyatı 10 TL’ye kadar ulaşan soğanın ithalatına 30 Nisan’a kadar gümrük vergisi uygulanmayacak.

Sebze-meyvede fiyat krizinin baş aktörlerinden biri olan kuru soğanda sular durulmuyor. Tanzim satışların büyük marketlere taşınmasıyla artan talep ürün arzında sıkıntıyı arttırırken, soğan ithalatını teşvik eden “sıfır gümrük vergisi”uygulaması da 30 Nisan’a kadar uzatıldı.

İlk olarak Ocak ayında alınan kararla Şubat sonuna kadar gümrük vergisi olmaksızın soğan ithalatı yapılması kararı ilerleyen günlerde 31 Mart’a kadar geçerli hale getirilmişti. Haftasonu itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı’na göre bu uygulama ikinci kez uzatılmış oldu.

İstanbul Hali’nde 6,5 TL

31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından sokaklardan kaldırılarak süpermarketlere taşınan tanzim satışlarda 2 TL civarında seyreden soğana olan yoğun talep kararın arkasındaki en önemli neden. Pek çok şehirde tanzim çadırlarının kaldırılmasından sonra marketlere taşınan satışlarda ürün miktarı ve çeşitliliği azalmaya başladı.  İstanbul Hali’nde 6,5 TL’ye ulaşan kuru soğanın tanzim satış olmayan marketlerdeki fiyatı ise 10 TL’ye dayanmış durumda.

Hasat süreci bekleniyor

Tanzim satışlar kapsamında başlatılan çevrimiçi (online) satış listelerinden çıkarılan soğandaki “kıtlığın” düşük stoklar nedeniyle yaşandığı belirtilirken, üretici ve tedarikçilerin umudu ise önümüzdeki günlerde pek çok üretim bölgesinde başlayacak hasat süreciyle birlikte ürün arzının yeniden artması.

Toprak Mahsulleri Ofisi, Ocak ayında yaptığı açıklamada yeni mahsul alınana kadar yaklaşık 15-200 bin ton kuru soğan ithal edileceğini duyurmuştu. İlk olarak İran’dan ithal edilmeye başlayan ürünlere Mısır ve Azerbaycan’dan gelen soğanlar da eklenmişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.