tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.2.2019

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.

Sebze-meyvede yaşanan enflasyonun ardından başlayan tanzim satışlar tartışılmaya devam ederken, bu kez tarımsal üretimdeki temel girdiler olan tohum, bitki koruma ve besleme ürünlerinde de benzer bir uygulamaya geçilmesi gündemde.

Döviz kurundaki artışla birlikte üreticilerin üzerindeki girdi maliyeti yükünün artması tarımsal ürünlerdeki fiyat artışının en temel sebeplerinden. Üst üste gelen doğal afetler ve tedarik zincirinin uzunluğu da diğer faktörler olarak sıkça dillendiriliyor.

Büyükşehirlerde başlatılan tanzim satışlarla ilgili görüşler farklılaşırken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sistemin tarımdaki 3 girdi kalemi olan tohum, gübre ve tarım ilacına yönelik olarak genişletmesinin planlandığını açıkladı.

tohum-gubre-ve-ilacta-da-tanzim-olacak3.jpg

Tedarik zinciri farklı işliyor

“Fırsatçılar döviz kurundaki dalgalanmaları fırsat bilerek gübre, tohum ve ilaçta fiyatları yükseltti” diyen Çavuşoğlu, “Dolar düşmesine rağmen fiyatları düşürmediler. Bu fırsatçıları kaldırmak için çalışma yapıyoruz. İlaç, gübre ve tohumdaki artışları indirmek için gerekli tedbirleri alıyoruz” diye konuştu.

Maliyetlerin artmasının ardından üreticilerin daha az gübre ve ilaç kullanımına gitmesi, aynı şekilde yeni makine ve teknoloji kullanımının azalması tarımsal üretimi doğrudan etkiliyor. Ancak tüketime yönelik ürünlerden farklı bir tedarik zincirine sahip olan gübre, ilaç ve tohumluk alanında tanzim usulü satışların ne şekilde olacağı henüz belirsiz.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Chicago Mimarlık Bienali’nin bu yıl en ilgi çeken eseri bir lahana bahçesi! Toprağa ekili 10 bin lahanadan oluşan sergi tarıma farklı bir gözle bakma fırsatı veriyor.

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Bugün TBMM’de sunumu yapılacak yeni yıl bütçe teklifine göre tarım bütçesinde desteklere ayrılan pay yüzde 60’tan yüzde 66’ya çıkacak.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

“Tarım sektörü kendisini topluma ne kadar anlatabiliyor” sorusunu gündeme taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.