tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.2.2019

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.

Sebze-meyvede yaşanan enflasyonun ardından başlayan tanzim satışlar tartışılmaya devam ederken, bu kez tarımsal üretimdeki temel girdiler olan tohum, bitki koruma ve besleme ürünlerinde de benzer bir uygulamaya geçilmesi gündemde.

Döviz kurundaki artışla birlikte üreticilerin üzerindeki girdi maliyeti yükünün artması tarımsal ürünlerdeki fiyat artışının en temel sebeplerinden. Üst üste gelen doğal afetler ve tedarik zincirinin uzunluğu da diğer faktörler olarak sıkça dillendiriliyor.

Büyükşehirlerde başlatılan tanzim satışlarla ilgili görüşler farklılaşırken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sistemin tarımdaki 3 girdi kalemi olan tohum, gübre ve tarım ilacına yönelik olarak genişletmesinin planlandığını açıkladı.

tohum-gubre-ve-ilacta-da-tanzim-olacak3.jpg

Tedarik zinciri farklı işliyor

“Fırsatçılar döviz kurundaki dalgalanmaları fırsat bilerek gübre, tohum ve ilaçta fiyatları yükseltti” diyen Çavuşoğlu, “Dolar düşmesine rağmen fiyatları düşürmediler. Bu fırsatçıları kaldırmak için çalışma yapıyoruz. İlaç, gübre ve tohumdaki artışları indirmek için gerekli tedbirleri alıyoruz” diye konuştu.

Maliyetlerin artmasının ardından üreticilerin daha az gübre ve ilaç kullanımına gitmesi, aynı şekilde yeni makine ve teknoloji kullanımının azalması tarımsal üretimi doğrudan etkiliyor. Ancak tüketime yönelik ürünlerden farklı bir tedarik zincirine sahip olan gübre, ilaç ve tohumluk alanında tanzim usulü satışların ne şekilde olacağı henüz belirsiz.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.