tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.2.2019

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.

Sebze-meyvede yaşanan enflasyonun ardından başlayan tanzim satışlar tartışılmaya devam ederken, bu kez tarımsal üretimdeki temel girdiler olan tohum, bitki koruma ve besleme ürünlerinde de benzer bir uygulamaya geçilmesi gündemde.

Döviz kurundaki artışla birlikte üreticilerin üzerindeki girdi maliyeti yükünün artması tarımsal ürünlerdeki fiyat artışının en temel sebeplerinden. Üst üste gelen doğal afetler ve tedarik zincirinin uzunluğu da diğer faktörler olarak sıkça dillendiriliyor.

Büyükşehirlerde başlatılan tanzim satışlarla ilgili görüşler farklılaşırken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sistemin tarımdaki 3 girdi kalemi olan tohum, gübre ve tarım ilacına yönelik olarak genişletmesinin planlandığını açıkladı.

tohum-gubre-ve-ilacta-da-tanzim-olacak3.jpg

Tedarik zinciri farklı işliyor

“Fırsatçılar döviz kurundaki dalgalanmaları fırsat bilerek gübre, tohum ve ilaçta fiyatları yükseltti” diyen Çavuşoğlu, “Dolar düşmesine rağmen fiyatları düşürmediler. Bu fırsatçıları kaldırmak için çalışma yapıyoruz. İlaç, gübre ve tohumdaki artışları indirmek için gerekli tedbirleri alıyoruz” diye konuştu.

Maliyetlerin artmasının ardından üreticilerin daha az gübre ve ilaç kullanımına gitmesi, aynı şekilde yeni makine ve teknoloji kullanımının azalması tarımsal üretimi doğrudan etkiliyor. Ancak tüketime yönelik ürünlerden farklı bir tedarik zincirine sahip olan gübre, ilaç ve tohumluk alanında tanzim usulü satışların ne şekilde olacağı henüz belirsiz.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Muğla'da 30 yıldır ürün alınamayan aşılı menengiç ağaçları bu yıl beklenmedik şekilde meyve veriyor. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı zirai mücadelede kullanılan 16 farklı kimyasal bileşenin 2022 yılına kadar yasaklanmasına karar verdi.

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.