tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.1.2019

Biber hasadı ondan sorulacak

Biber hasadı ondan sorulacak

İsrail’de geliştirilen Sweeper isimli tarım robotu, tatlı biber üreticilerinin en büyük yardımcısı olmayı hedefliyor.

Seraların yeni hakimi olma yolunda ilerleyen hasat robotlarından tatlı biberler de kaçamadı! Dünyanın en gelişkin sebze hasat robotlarından biri olarak tanıtılan “Sweeper (Süpürücü)” isimli tatlı/dolmalık biber hasat robotu, modüler yazılım vasıtasıyla yönlendirilen fiziksel becerileriyle görenleri şaşırtıyor.  

24 saniye yetiyor!

İsrail’de bulunan Negev Ben-Gurion Üniversitesi’nden geliştirilen Sweeper, Belçika’nın St. Katelijne Waver bölgesindeki Sebze Üretimi Araştırma İstasyonu’nda tanıtıldı. Kök sıralı kırpma sistemi ile çalışan Sweeper’ı tasarlayan Ben Gurion ve ekibi, robotun bilgisayarı kullanarak olgunlaşan ürünleri saptama yeteneğini geliştirmeye çalışıyor.

biber-hasadi-ondan-sorulacak2.jpg

Robotta yapılan ön testler olgunlaşmış meyveyi 24 saniyede yüzde 62’lik başarı oranıyla hasat ettiğini gösteriyor. Araştırmacılar aynı zamanda denetleyici kontrol faaliyetlerine odaklanarak robotun donanım ve yazılım ara yüzlerinin özelliklerini tanımlıyor.

Üretim maliyetleri azalacak

Gelecek 5 yıl içinde robotun hasatta daha yüksek başarı oranına ulaşarak ticari olarak pazarlanabilir hale geleceği ve diğer ürünlerin hasadı için de geliştirilebileceği öngörülüyor. Tam olarak geliştirildiğinde ise 7/24 hasat yapılmasına imkân verecek Sweeper’ın işgücü maliyetlerini düşüreceği ve üreticileri piyasa dalgalanmalarından koruyacağı tahmin ediliyor


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kırmızı ıspanak geçmişi geri getirebilir mi?

Kırmızı ıspanak geçmişi geri getirebilir mi?

Bundan yaklaşık bir asır önce ıspanak adeta bir “gıda efsanesi”ydi. Öyle ki çocukların en sevdiği yiyecekler arasında dondurmadan hemen sonra geliyordu! 2006’daki E. coli salgını sonrası büyük bir düşüş yaşayan ıspanak pazarı bugünlerde yeni bir maceraya hazırlanıyor.

Limon üreticileri yollara döküldü!

Limon üreticileri yollara döküldü!

Limonda ihracat yasağına tepki gösteren üreticiler D-400 karayolunu trafiğe kapatarak sorunun acilen çözülmesini talep etti.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?