tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.1.2019

Biber hasadı ondan sorulacak

Biber hasadı ondan sorulacak

İsrail’de geliştirilen Sweeper isimli tarım robotu, tatlı biber üreticilerinin en büyük yardımcısı olmayı hedefliyor.

Seraların yeni hakimi olma yolunda ilerleyen hasat robotlarından tatlı biberler de kaçamadı! Dünyanın en gelişkin sebze hasat robotlarından biri olarak tanıtılan “Sweeper (Süpürücü)” isimli tatlı/dolmalık biber hasat robotu, modüler yazılım vasıtasıyla yönlendirilen fiziksel becerileriyle görenleri şaşırtıyor.  

24 saniye yetiyor!

İsrail’de bulunan Negev Ben-Gurion Üniversitesi’nden geliştirilen Sweeper, Belçika’nın St. Katelijne Waver bölgesindeki Sebze Üretimi Araştırma İstasyonu’nda tanıtıldı. Kök sıralı kırpma sistemi ile çalışan Sweeper’ı tasarlayan Ben Gurion ve ekibi, robotun bilgisayarı kullanarak olgunlaşan ürünleri saptama yeteneğini geliştirmeye çalışıyor.

biber-hasadi-ondan-sorulacak2.jpg

Robotta yapılan ön testler olgunlaşmış meyveyi 24 saniyede yüzde 62’lik başarı oranıyla hasat ettiğini gösteriyor. Araştırmacılar aynı zamanda denetleyici kontrol faaliyetlerine odaklanarak robotun donanım ve yazılım ara yüzlerinin özelliklerini tanımlıyor.

Üretim maliyetleri azalacak

Gelecek 5 yıl içinde robotun hasatta daha yüksek başarı oranına ulaşarak ticari olarak pazarlanabilir hale geleceği ve diğer ürünlerin hasadı için de geliştirilebileceği öngörülüyor. Tam olarak geliştirildiğinde ise 7/24 hasat yapılmasına imkân verecek Sweeper’ın işgücü maliyetlerini düşüreceği ve üreticileri piyasa dalgalanmalarından koruyacağı tahmin ediliyor


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.