tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.9.2018

Kabus Niğde’ye kadar uzandı!

kabus-nigde-ye-kadar-uzandi1.jpg

Özellikle narenciye bahçelerinde üreticilerin kabusu olan Akdeniz meyve sineğinin ilk kez görüldüğü Niğde’nin Bor ilçesinde meyve ağaçlarında yüzde 80’a varan kayba yol açtı.

Akdeniz meyve sineği Türkiye’de narenciye başta olmak üzere meyve tarımı ile uğraşan üreticilerin yakından tanıdığı zararlılar arasında ilk sıralarda geliyor. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde dönem dönem etkinliğini arttırmakla birlikte, bu zararlı üreticilerin zirai mücadele programlarında kendisine sıklıkla bir başlık açmayı başarıyor.

Meyve bahçelerinde zararlı yoğunluğu açısından zorlu bir yıl geçerken, bu kez kötü haber beklenmedik bir bölgeden geldi. İç Anadolu’da meyve üretiminin başlıca adreslerinden biri olan Niğde’de ilk kez görülen Akdeniz meyve sineği özellikle Bor ilçesinde kısa sürede geniş bir alana yayılarak bahçelerde ciddi bir hasara yol açmış durumda.

Kabus Niğde’ye kadar uzandı!

Her şey bir ay içinde oldu

Niğde’de Akdeniz sineğinin özellikle son 1 ayda etkili olduğu ürünler arasında ilk sırada elma, şeftali ve armut geliyor. Meyve üretiminin yoğun olduğu Bor’da ilk olarak Ağustos ayında kiraz ve kayısı ağaçlarında görülen zararlı ardından bölge tarımının lokomotif ürünlerinden olan armudu vurdu. Bölgede meyve bahçelerinde yaşanan ürün kaybının yüzde 50-80 arasında olduğu belirtiliyor.

Üretici zararlıyı tanımıyor bile!

Tablonun bu denli olumsuz olmasının en önemli nedenlerinden biri ise bölgede üreticilerin zararlıya dair tecrübelerinin olmaması. Zararlıyla bu yıl ilk kez karşılaştıklarını söyleyen üreticilerden Cumali İmre, “Sinekle nasıl mücadele edileceğini bilmiyoruz. Daha önce böyle bir sorunumuz yoktu” derken İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yetkilileri zararlıyla mücadele için yardıma çağırıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevir bitkisinin tıbbi ve endüstriyel değeri hem yurtdışında hem de Türkiye’de ezberleri bozuyor. Şimdi sıra teşvik ve üretimde.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Türkiye tarımının geleceğinin tartışıldığı tarlasera Şubat sayısının armağanı ise geçen yılın panoramasını sunan Almanak 2018.