tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.8.2018

Bakanlıkta yönetim kabuk değiştirdi

Bakanlıkta yönetim kabuk değiştirdi

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki 10 genel müdür görevden alınırken 22 yeni ismin ataması yapıldı. Görevden alınanlar arasında TMO, TİGEM, DSİ, ve Meteoroloji Genel Müdürü gibi isimler var.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın birleştirilmesiyle oluşturulan Tarım ve Orman Bakanlığı’nda kapsamlı bir yönetim değişikliğine gidildi. Dün itibariyle resmileşen değişikliklere göre Bakanlığa bağlı 10 farklı kuruluşun genel müdürü görevden alınırken 22 üst düzey göreve de yeni atamalar yapıldı.

19 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 4. Maddesine göre görevden alınan isimler arasında Toprak Mahsulleri Ofisi, Devlet Su İşleri, Tarım İşletmeleri, Hayvancılık ve Bitkisel Üretim Genel Müdürü gibi isimler bulunuyor. Yeni atananlar arasında ise Bakanlık dışından tanınmış isimler de bulunuyor.

TMO ve TİGEM’de sürpriz isimler

Toprak Mahsulleri Ofisi’nde (TMO) 2005 yılından bu yana Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı görevini yürüten İsmail Kemaloğlu’nun yerine 2009-2017 arasında İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü yürüten Ahmet Güldal atandı. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde (TİGEM) ise İsmail Şanlı ise görevini Metro ve CarrefourSA şirketlerindeki görevleriyle bilinen Ayşe Ayşin Işıkgece’ye bıraktı.

DSİ ve BÜGEM'de de genel müdür değişikliği

Yaklaşık 8 yıldır Meteoroloji Genel Müdürü olarak görev yapan İsmail Güneş’in yerine Volkan Mutlu Coşkun getirilirken, geçtiğimiz yıl Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü olarak atanan Murat Acu görevini Mevlüt Aydın’a devretti. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü görevi Abdullah Burak Keser’den Hasan Özlü’ye geçerken yeni Bitkisel Üretim Genel Müdürü (BÜGEM) ise Fuat Fikret Aktaş oldu.

İşte diğer yeni isimler

Başkanlık görevi bir süredir vekâleten yürütülen Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Müdürlüğü’nün yeni Genel Müdürü Özkan Kayacan olarak belirlendi. Ayrıca Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nde Muhittin Eyimaya’nın yerine Zekeriya Erdurmuş, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nde Bülent Selek’in yerine Bilal Dikmen, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nde Nurettin Taş’ın yerine Yusuf Kandazoğlu getirildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Muğla'da 30 yıldır ürün alınamayan aşılı menengiç ağaçları bu yıl beklenmedik şekilde meyve veriyor. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı zirai mücadelede kullanılan 16 farklı kimyasal bileşenin 2022 yılına kadar yasaklanmasına karar verdi.

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.