tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.8.2018

Iğdır’ın domatesi pazar yolcusu

Iğdır’ın domatesi pazar yolcusu

Iğdır ovasında yetişen ve hem sulu yapısı hem de aromasıyla “süper domates” olarak ün salan tarla domatesinde hasat sürüyor.

Doğu Anadolu’nun sebze başkenti olma yolundaki Iğdır’da kendine özgü lezzetiyle bilinen domateslere bölgede yoğun talep görüyor. “Süper domates” lakabıyla anılmaya başlayan üründe yeni hedef ülke genelinde önce pazarları sonra da tüketicilerin gönlünü fethetmek.

Domatesler dalında kalmıyor

Mikroklima özelliklerine sahip Iğdır ovasında tahılların yanı sıra en yoğun olarak yetiştirilen sebze ürünlerinin başında kavun ve karpuz geliyor. Ancak son yıllarda bölge üreticileri Akdeniz ve Ege’de üretilen domateslere de dişli bir rakip çıkarmayı başardı. İl genelinde 7 bin dekarlık alanda üretilen domatesler şimdiden bölgedeki tüketicilerin gözdesi olmuş durumda.

Üretim alçak tünellerde yapılıyor

Iğdır ovasında alçak tünel yöntemiyle üretilen domateste bu yılın hasat beklentisi 16 bin ton civarında. Sulu bir yapıya ve özgün bir aromaya sahip Iğdır domatesinin sofralık olarak tüketiliyor. Yoğun talep nedeniyle ürün yetiştirmekte zorlandıklarını söyleyen üreticilerden Mustafa Pehlivan, “Domatesler dalında kalamıyor, ürettikçe anında tüketiliyor” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

AB’de alınan yasak kararına karşın tartışılmaya devam eden neonikotinoidler Türkiye'nin gündemine hızlı girdi. Peki bundan sonra ne olacak?

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Sebzede iki fırtına birleşirse…

Sebzede iki fırtına birleşirse…

Antalya’da yaşanan yağış ve hortum afetinin ardından zaten zirvede gezen sebze fiyatlarının daha da artması şaşırtıcı olmayacak.

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevir bitkisinin tıbbi ve endüstriyel değeri hem yurtdışında hem de Türkiye’de ezberleri bozuyor. Şimdi sıra teşvik ve üretimde.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Türkiye tarımının geleceğinin tartışıldığı tarlasera Şubat sayısının armağanı ise geçen yılın panoramasını sunan Almanak 2018.