tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.6.2018

Dört şeker fabrikasının satışı onaylandı

Dört şeker fabrikasının satışı onaylandı

Özelleştirilmesi kararlaştırılan ve ihalesi yapılan şeker fabrikalarından dördünün daha satışı Resmi Gazete’de yayımlanan kararla onaylandı.

Şubat ayında alınan kararla özelleştirilme süreci başlatılan 14 şeker fabrikasından 4’ünün özel sektöre devrinde son aşamaya gelindi. Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından satışı onaylanan fabrikalar arasında Türkiye’nin ilk şeker üretim tesisi olarak tarihi öneme sahip olan Alpullu Şeker Fabrikası da bulunuyor.

Türkşeker’e ait Elbistan, Alpullu, Muş ve Burdur Şeker Fabrikalarının satışına ÖYK onay verildiğini belirten karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Burdur Şeker Fabrikası 487 milyon TL ile Erser Grup, Elbistan Şeker Fabrikası 297 milyon TL ile Mutlucan, Muş Şeker Fabrikası 230 milyon TL ile MBD İnşaat/Öz Er-Ka İnşaat, Alpullu Şeker Fabrikası 150 milyon TL bedelle Binbirgıda firmalarına satılacak.

Geçtiğimiz ay içinde Ilgın, Turhal, Yozgat, Çorum, Bor ve Kırşehir Şeker Fabrikalarının satışına onay verilmişti.  Özelleştirme kapsamına alınan ve ihalesi yapılan diğer tesisler arasında ise Erzurum, Erzincan, Kastamonu ve Afyon Şeker Fabrikaları bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.