tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.10.2017

Rusya’ya domates ihracatı haftaya başlıyor

Rusya’ya domates ihracatı haftaya başlıyor

Rusya’ya domates ihracatı 20 aylık aranın ardından önümüzdeki Çarşamba günü yeniden başlıyor.

Rus hükümeti Türkiye’den domates ithalatına yeniden başlanmasına dair kararnameyi onayladı. Buna göre 1 Kasım tarihinden itibaren Rusya Tarım Bakanlığı’nın belirlediği miktarlarda Türk domatesi ithal edilecek.

Rusya Tarım Bakanlığı yılda 50 bin tonu geçmemek kaydıyla Türkiye’den domates satın alınması yönünde kararını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Anlaşma kapsamında ihracat yapacak firmaların sayısı ise 4 ile sınırlı tutulmuştu.


Yorumlar
  • Berkay Üresin

    Merhaba, haber de dikkatimi çekti daha önce de düşündüm ama yazmak istedim. Rusya ile ciddi bir kriz yaşadık. Domates satıyoruz seviniyoruz fakat Rusya bize önce eti kabul ettirdi, sonra domates dedi. Masaya et şartını koydu bir nevi. Peki, ilişkilerin düzelmesini isteyen açıklamalar varken niçin 50 bin tonu geçmemek kaydıyla? Burada Rusya'nın iç tarımındaki ihtiyacını mı düşünmeliyiz yoksa Türkiye ne pahasına olursa olsun satacağım diye ısrarcı mı ona mı bakmak gerekiyor?

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.