tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.8.2017

Bu çiftlik fındığın maliyetini düşürecek

Bu çiftlik fındığın maliyetini düşürecek

Samsun’da kurulan ve tamamen makineli sistem kullanılacak olan Türkiye’nin ilk fındık çiftliğinde dönüm başına 450 kg ürün elde edilecek.

Samsun’un Bafra ilçesinde hazırlıkları tamamlanan fındık üretim tesisinde bu yıl ilk hasat yapılmaya hazırlanıyor. 300 dönümlük alanda kurulan tesis Türkiye’nin ilk kurumsal fındık çiftliği olma özelliğini taşıyor.

Bafra’ya bağlı Köseli mahallesindeki çiftlikte ilk fındık fidanları 2015'de 7 metre aralıklar dikildi. Geçtiğimiz yıl dikilen 5 bin 250 adet Foşa çeşidi fındık ile birlikte toplam 284 dönüm alanda üretim yapılacak.

Tüm aşamalar makinelerin kontrolünde

Çiftlikte damla sulama, bitki koruma gibi uygulamaların yanı sıra toplama, kurutma ve depolama aşamaları da tamamen makinelerle gerçekleştirilecek. Bu yıl yapılacak ilk fındık hasadından toplam 400 kg ürün toplanması bekleniyor.

Maliyet en düşük seviyeye inecek

2021 yılında dönüm başında 450 kg üretim yapılması hedeflenen çiftliğin sahibi Şükrü Güngör, makineli tarım sayesinde tüm maliyetin en düşük seviyeye indirildiğini söylüyor. Tesisin koordinatörü Özer Akbaşlı ise “Makineli sistemde bir kg fındığın maliyeti bugün itibariyle yaklaşık 2-2,5 TL’ye denk geliyor” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.