tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.7.2017

Pakette karpuz dönemi başlıyor

Pakette karpuz dönemi başlıyor

Meyve ve sebzelerin ambalajlanarak soğuk hava depolarında taşınması için hazırlıklar sürerken ambalaja girecek ilk ürün karpuz olacak.

Yaş meyve ve sebzede nakliyat sırasında yaşanan zayiata karşı yeni bir uygulama geliyor. Meyve-sebze ürünlerinin pazara sunulmadan önce paketlenmesi, saklanması ve taşınmasına yönelik yatırımların teşvik edilmesiyle çürüme ve bozulma gibi sorunların önüne geçilecek.

Yüzde 50 teşvik verilecek

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin aldığı karara göre, yılda yaklaşık 25 milyar TL zarara neden olan nakliyat kayıplarına karşı soğuk hava deposu ve paketleme tesisleri için doğrudan yatırım tutarının yüzde 50’i oranında teşviki verilmesi planlanıyor.

Alınan kararla birlikte meyve-sebze ambalajları için yatırım girişimleri de hız kazandı. Özel sektörün ele aldığı ilk ürünlerden biri hassas yapısı nedeniyle yaz aylarında çürüme gibi sorunların sıkça görüldüğü karpuz. Ürün için geliştirilen ambalajlar tüketicinin beğenisine sunulmaya hazırlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.