tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.2.2017

Fındıkta makineli hasada geçen kazanacak

Fındıkta makineli hasada geçen kazanacak

Fındıkta makineli üretime geçme projesi kapsamında Doğu Karadeniz’de üreticilere 10 adet fındık toplama makinesi hibe edilecek.

Türkiye fındık üretimi ve ihracatında dünya sıralamasında başı çekiyor. Ancak ülke içinde fiyat ve üretici gelirleri bir türlü istikrarlı bir tablo yakalayamıyor. Üretim maliyetlerinin yüksekliği sorunların temelinde bulunan en önemli faktörlerden biri.

Fındık toplama makinesi hibe edilecek

Doğu Karadeniz’de faaliyet gösteren bir şirket ise fındık üretiminde makineleşmeye geçerek üretim maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor. Üretim sürecine adapte edilecek ana teknoloji ise fındık toplama makineleri. Proje kapsamında 10 adet fındık toplama makinesi üreticilere hibe edilecek.

Modern yöntemlere geçmek zorunlu

Makineli tarımın verim ve kalitenin artmasının yanı sıra üretim maliyetlerini de düşüreceğini belirten şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak, “Fındık üreticilerinin artık tamamen modern tarıma geçmesi gerekli. Bu sayede fındık üretiminin sürdürülebilirliği de mümkün olacak” diyor.

Fındık tarımının çehresi değişiyor

“Fındık sektörü büyük bir değişim içinde. Kendini yenileyen, gelişime ayak uyduran, teknolojisini yenileyen ve geleceğe yatırım yapan firmalar ayakta kalacak” diyen Durak, bu süreçte maliyetlerini düşüren üreticilerin kazanç sağlayabileceğini dile getiriyor.

Hedef 1 milyon ton

Alıcı ülkelerde yaşanan ekonomik krizlerin ihracatın düşmesine neden olduğuna dikkat çeken Durak, “Ülke olarak verim ve kaliteyi önemseyerek 1 milyon ton kabuklu fındık üretimi hedefine ulaşmalıyız” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.