tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.2.2017

Bu alanlara yatırım yapanlar destek görecek

Bu alanlara yatırım yapanlar destek görecek

2017 yılında hangi tarımsal Ar-Ge yatırımlarının destekleneceği açıklandı. Destek başvuruları için son tarih ise 7 Nisan.

Tarımsal araştırma-geliştirme faaliyetlerine yönelik verilen destekler için başvurular başladı. 2017 yılı Ar-Ge Destek Programından faydalanmak isteyenlerin 7 Nisan Cuma günü mesai bitimine kadar başvuru yapması gerekiyor.

Üst limit 3 milyon TL

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nün tarımsal Ar-Ge yatırımları için vereceği desteklerin üst limiti 3 milyon TL’yi buluyor. Program kapsamında proje bütçesinin en fazla yüzde 70 oranında destek ödemesi yapılacağı belirtiliyor.

İşte desteklenecek yatırım alanları

Desteklerden yararlanacak proje konuları arasında bahçe bitkileri, tarla ve yem bitkileri, bitki sağlığı, toprak ve su kaynakları tarım ekonomisi ve mekanizasyon yer alıyor. Buna karşın pazarlama ve ticari amaçlı reklam, inşaat ve altyapı, personel ücretleri, mali hizmet maliyetleri veya proje ile doğrudan ilgili olmayan tüm diğer giderlerin destek kapsamında olmadığının altı çizildi.

bu-alanlara-yatirim-yapanlar-destek-gorecek2.jpg

Yerli pamuk, kışlık sebze, süs bitkisi ve ıslahı listede

Desteklenecek projeler arasında şu dikkat çekici konular bulunuyor: Yerel kışlık sebze ıslahı, ticari süs bitkileri ıslahı, biyolojik mücadele yöntemlerinin kullanımı, tarımsal kayıpların ekonomik analizi, yerli yem katkı ve maddesi geliştirme, yerli pamuk çeşidi geliştirme, verimi arttıran her türden tarım makinesinin geliştirilmesi.

Alternatif yerli gübre üretimine teşvik

Gübre alanında yerel kaynaklar kullanılan mikrobiyal, organik ve nano gübrelerin yanı sırai patlayıcı nitelikte olmayan amonyum nitratlı gübre üretim sistemlerinin geliştirilmesi de destekleniyor. Bitki ıslahında biyoteknolojik yöntemlerin geliştirilmesi de destek görecek bir diğer çalışma konusu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.