tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.1.2017

Anamur’da baraj mağdurları çilek üretimine geri dönüyor

Anamur’da baraj mağdurları çilek üretimine geri dönüyor

Mersin-Anamur’da baraj yapımı nedeniyle yeri değiştirilen köylerdeki üreticilere yeniden çilek üretebilecekleri araziler verilecek.

Mersin’de Alaköprü Barajı’nın inşaatı nedeniyle köyü taşınan üreticilere arazi verileceği açıklandı. Barajın yapımından etkilenen Sarıağaç, Akine ve Ormancık köylerinden 326 aileye yapılacak yardımlar kapsamında hak sahiplerine ortalama 4,5 dönüm tarım arazisi verilecek.

KKTC’ye içme ve kullanma suyu temin etmek amacıyla 2015 yılında hizmete giren Alaköprü Barajı için Anamur ilçesine bağlı pek çok köyün yeri değiştirilmişti. Türkiye’nin en önemli çilek üretim merkezlerinden olan bölgede üreticiler baraj yapımından olumsuz etkilendi.

Araziler çilek üretimine uygun olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda mağdur olan köylülerin çilek üretimine geri dönmesi amaçlanıyor. Bunun için toplam 208 milyon TL proje bedeliyle hazırlanan konutların yanı sıra tarımsal iskan projesi de hazırlandı. Buna göre, hak sahibi vatandaşlara verilecek olan ortalama 4,5 dönümlük tarım arazisi çilek üretimine uygun olacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.